Startovní listinu nejvíc ovlivní tradiční mítink v rakouském Götzisu, jenž se koná dva týdny před kladenským. Právě tyto dva podniky jsou světovou atletickou federací z pohledu výkonů hodnoceny jako nejlepší.

„Za ty roky jsme měli už dvacet žen, které překonaly šest tisíc bodů, což je vstupenka mezi světovou elitu. U mužů to je osm tisíc bodů, na něž dosáhlo osmadvacet závodníků," přiblížil předseda A.C. Tepo Kladno Jiří Klesnil, proč se český mítink řadí do světové špičky.

Klučinová je trojnásobnou vítězkou z Kladna. V sezoně má dva vrcholy. Prvním bylo halové mistrovství Evropy v Praze a druhým koncem srpna světový šampionát pod otevřeným nebem v čínském Pekingu. K tomu, aby v Kladně dosáhla na vynikající výsledek, musí zlepšit osobní rekordy v jednotlivých disciplínách. Loňský ročník začala dvěma osobáky a nakonec z toho bylo její stávající maximum.

Odchovankyně kladenské atletiky přiznala, že neví, v které disciplíně by bylo nejjednodušší svůj osobák překonat. „Všechny jsou docela vysoko. Zlepšit by se dal oštěp, mám ale stále problémy s ramenem a nechci na operaci, takže ten jen tak překonávat nebudu," poznamenala ke svému nejstaršímu maximu z roku 2010.

„Překonat by se ale dal ten nejčerstvější ve vrhu koulí. Ten by se vylepšit dal," uvedla s tím, že halové mistrovství jí narušilo přípravu, takže proti loňsku v ní mírně zaostává.

Byť červnový závod nebude jedním z vrcholů její sezony, chce zde podat co nejlepší výkon. K tomu je potřebná i kvalitní konkurence. Že by se však sama podílela na lákání zvučných jmen, odmítá.

„To nechám na pořadatelích, koho osloví a koho budou chtít vidět. Také záleží, jak se povede víceboj v Götzisu. Když se nepovede počasí, tak holky hledají jiné mítinky, kde by si splnily limity," uvedla Klučinová.

Také ona musí splnit limit na MS. Jaká je jeho hodnota, neví. „Trošku se za to stydím," smála se v dubnu sedmadvacetiletá atletka a odhadla, že byl mohl být necelých 6100 bodů. V úterý přišla mezi novináře v tričku mítinku, kde byly vyvedeny její výkony z Kladna. Pro letošní rok tam byly tři vykřičníky.

Společně s vícebojaři budou po oba dny bojovat o co nejlepší výsledky také žáci základních škol z Kladna a mládež A.C. Tepo Kladno. Organizátoři by rádi pozvali do hlediště také školní mládež z celého Kladenska, pro jejichž školy připravili zvýhodněné vstupné a upravili začátek závodů už na pátek.

„Chceme dostat víc dětí do hlediště, abychom jim přiblížili atletiku," uvedl Klesnil a dodal, že jejich klub je s více než devíti stovkami členů druhým nepočetnějším u nás. Víc jich mají pouze Vítkovice, kde se sdružují atleti z celého moravsko-slezského regionu.

Krásný atletický stadion v Kladně by se mohl do konce roku ještě vylepšit. Primátor Milan Volf řekl, že do konce roku by mohlo dojít k zastřešení tribuny.