Lenko, představte trochu váš sport, o kterém širší veřejnost ví asi málo…
Asi se dočtete, že tento sport vznikl v USA, kdy kovbojové na svých rančích potřebovali při práci s dobytkem hodně obratné a rychlé koně. Postupně mezi sebou začali v těchto dovednostech soutěžit, z čehož postupem času vznikl westernový sport, který je vidět v současné podobě. Už jde nejen o obratnost a rychlost koní, ale především o celkové sladění koně a jezdce. Westernové ježdění se dělí na různé disciplíny a pochopitelně je populární hlavně v zámoří. Nicméně zejména v západní Evropě je to dnes už také hodně populární sport, kde se konají velké závody s velkým počtem diváků.

Vy sbíráte s „novou tančící princeznou“ velké úspěchy, naposledy na mistrovství Evropy v německém Kreuthu. Nebo není třetí místo v kategorii Youth Halter Mares úspěch?
Jasně, je to úspěch! A obrovsky si ho vážím, stejně jako loňského druhého místa v kategorii In Hand Trail Open a dalších skvělých umístění do TOP 6, kterých jsme společně dosáhly. Snažila jsem se klisnu na soutěže dobře připravit a i díky Pavle Bícové, která kvůli mému věkovému omezení klisnu v kategorii Youth Halter Mares předváděla, se to povedlo. Závodů se zúčastnilo přes tři stovky koní, konkurence byla tvrdá a nám se přesto podařilo uspět.

Vysvětlíte čtenářům okrajově disciplíny, kategorie a pravidla?
Ráda, ale popisovat vše opravdu nejde, to by bylo na dlouhatánský rozhovor. V krátkosti: disciplíny se dělí na rodeové, rychlostní a takzvané All Arround (všestranné), které se zaměřují především na přiježděnost a ovladatelnost koně. Zároveň se sem řadí disciplíny pro mladé koně do dvou let věku, kdy jezdec na koni nejede, ale předvádí ho „ze země“. Společně pak provádí předem předepsané manévry, různé cviky nad překážkami, případně předvádí všechny tři koňské chody – krok, klus a cval ve stanoveném limitu a na obě strany. Kritérií je v každé disciplíně několik, navíc se každá disciplína dělí do dalších kategorií, třeba podle věku koně, jezdce a jejich zkušeností. Hodnotí se především, jak předepsanou úlohu dvojice zvládne, jak používá jezdec pobídky, a jak u toho oba vypadají. Pobídky by měly být takové, aby to vypadalo, že kůň předvádí jednotlivé prvky sám bez jakýchkoliv pobídek a zásahů jezdce.

Jak se vůbec mladá dáma jako vy k westernovému sportu dostane? Táhlo vás to ke koním odmalička?
Táhlo, už v šesti letech jsem tátu přemluvila, aby mě vzal na koně a hned jsem si to i vyzkoušela. Pořád jsem padala, ale zase se hned sápala nahoru. Přitom dneska se už pádu z koně bojím (smích). Každopádně už jsem u koní zůstala, zkoušela jsem postupně drezuru i skoky, ale nejvíc mě bere za srdíčko právě western.

Jak jste vůbec přišla ke krásce, jakou je New Dancing Princess?
Dostala jsem ji a byl to ten nejlepší možný dárek! Původně jsme se jeli k Děčínu podívat na úplně jiného koně, ale když jsem ji viděla, věděla jsem, že je ta pravá!

Což je ale nákladná láska, co všechno za náklady to obnáší?
Nákladné to skutečně je. Vysoká je již pořizovací cena koně. Platit musím i krmení, vybavení, tréninky, veterináře, kováře a rovněž platím za ustájení, které máme v Kladně na Sletišti.

Takže máte sponzory?
To zatím ne, ale věřím, že se nějací najdou, protože nějaké úspěchy již máme. Získaly jsme dokonce ocenění z USA, a to Register of Merit v disciplíně In Hand Trail, které je v našem sportu velmi speciální a ceněné. Věřím, že na tohle a naše umístění z evropského šampionátu někteří sponzoři mohou slyšet.

Ještě se zeptám, čeho byste ještě s Princeznou rády dosáhly?
Je mladá, má všechno před sebou. Nepřemýšlela jsem úplně o tom, jakých met chceme dosáhnout. V zimě bych s ní ráda začala poprvé jezdit, to bude zajímavý cíl. Ale nebojím se, ona je strašně moc hodná a ničeho se nebojí. Pokud bude stále zdravá, zvládneme to!

A vaše osobní cíle ve westernovém sportu?
Uspět zase v nějakém velkém závodě by bylo fajn. Nicméně radost budu mít i z toho, že bude skvělým parťákem jako je nyní. Když se nám navíc s kamarádkami povede příští rok v červenci zorganizovat dvoudenní westernový závod přímo v našem okrese, v Královicích u Slaného, bude to skvělé. Je a bude za tím hodně práce, ale stojí to za to. A myslím, že lidem by se tenhle westernový sport mohl líbit a určitě se mají na co těšit.