I proto vznikl před rokem v rámci aktivity Česko se hýbe projekt Děti na startu a jedním z jeho hlavních ambassadorů je Jitka Literová. Vrcholová manažerka Českého svazu aerobiku, sama sportovkyně, která ke sportu přivedla celou svou rodinu s manželem a třemi dětmi a bezpočet kladenských dívek, jež prošly jejím sportovním klubem ČASPV. 

Děti na startu nejen bojují s leností, ale také učí nejmenší Čechy (v cílové kategorii 4 – 9 let jich je téměř 700 tisíc) rozvíjet pohybovou aktivitu. Aby uměly kotrmelec, přejít kladinu, chytit míč, driblovat s ním. Prostě základní cvičební návyky.

Že jsou Děti na startu úspěšným projektem, potvrdil první rok. Jen v Kladně na jediné škole (1. ZŠ) ho navštěvovalo sedmdesát dětí. Co je pro leckterého rodiče hodně příjemné, vše bylo zdarma, a to díky podpoře města i kraje. „Zájem podpořit Děti na Startu potvrdil primátor Kladna Milan Volf, ale také Středočeský kraj, a to i do budoucna," těší Jitku Literovou.

Jitko, jak jste s tím prvním rokem spokojená tady v Kladně?
Myslím si, že projekt má smysl a děti evidentně baví. Opravdu rozvíjejí všechny pohybové dovednosti, které by ve své věkové kategorii měly umět. A klidně napište, že v tomhle projektu vidím větší smysl než nějakou ranou specializaci, třeba i na aerobik. Pro děti je právě tohle ideální k tomu, aby si vybraly svůj sport.

Zatím se specializujete na rozvíjení atletických, gymnastických, míčových a motorických dovedností. Stačí to?
Chceme se rozvíjet. Jsem domluvená s dalšími sportovními kluby na Kladensku, třeba s plaváním a rádi bychom náš záběr rozšířili. Každopádně budeme rozšiřovat Děti na startu na více kladenských škol. Zatím jsme byli na 1. ZŠ v Amálské, ale jsem domluvena také na 11. ZŠ u Billy, 8. ZŠ u podjezdu a domluvena jsem i s ředitelkou 2. ZŠ.

Hodiny míváte odpoledne, nešlo by, aby je využily také děti třeba ze školních družin?
Určitě, i to je naším cílem. V plánu je i to, aby si je rodiče mohli vyzvednout přímo z hodin. Jedním z důvodů je i to, že děti podle výsledků měření, které provádí v různých městech náš spolupracovník doktor Pavel Suchánek, nejsou dnes často v nejlepší kondici.

Letos kurzy na první základní škole navštívilo celkem sedmdesát dětí, což je určitě pěkné číslo. O kolik se zvedne v příštím roce, když budete expandovat na další školy?
Myslím, že o dost. Bude více škol a chceme rozšířit i počet hodin. Letos to jedna týdně, teď bychom chtěli dvě. Proto počítám s nárůstem minimálně o sto procent.

Vy se o Děti na startu nestaráte zdaleka jen v Kladně, ale vlastně po celé České republice. Jaké jsou výsledky v jiných městech?
Během prvního pololetí jsem objela téměř celou republiku s výjimkou asi třech krajů. Pořádali jsme všude prezentace k projektu a věřím, že se od září uchytí nakonec v celých Čechách i na Moravě. I díky tomu, že všude na krajských úřadech tyhle pohybové aktivity podporují.

Nemůže být problémem nedostatek kvalitních cvičitelek nebo cvičitelů?
Původně jsme měli na skupinu čtyři cvičitele a teď jsme trochu slevili na tři, ale je to podle počtu dětí. Někdy totiž realizujeme Děti na startu i ve školkách, kde bývají menší tělocvičny a méně dětiček. Jinak jsme letos vyškolili celkem 88 cvičitelek. A od září máme další kurzy.

Co říká doktor Pavel Suchánek?

Už v této věkové kategorii (4-9 let) dochází k poklesu pohybové aktivity do té míry, že se to může projevit i v nedostatku aktivní svalové hmoty. Tělo nedostává dostatečně často impulsy vyplývající z pohybové aktivity, které mají za následek budování a obnovování aktivní svalové hmoty. Jednoduše řečeno – když děti této věkové kategorie málo cvičí.

Já každopádně doporučuji aktivitu a doplnění strany na minimálně tři mléčné výrobky denně (kvůli přísunu bílkovin).

Autor je odborníkem nutriční poradny FitBee