Jedním z nich byl Milan Adamec z klubu Sokol Vyškov, který nakonec o téměř čtyři minuty zaostal za vítězem Mulugetem Serbessou, přezdívaným v českých luzích a hájích „Mireček“. Závodník z Týna nad Vltavou překonal rok starý rekord o více jak šest minut, i přesto byl se svými slovy velice skromný: „Byla strašná zima, bral jsem to spíše jako trénink. Celkově nic moc, ale docela jsem si to užil.“

Mireček v úvodu závodu mírně zaostával za celkově druhým Adamcem až do poloviny závodu, pak si však začal vytvářet rozhodující náskok a do závěrečných kilometrů si ušetřil více sil. „Takový závod jsem ještě neběžel,“ s úctou k trati pokyvoval hlavou okamžitě po doběhu celkově druhý muž v cíli Adamec. Rozbor proto udělal až o několik minut později v teple: „Ten začátek jsem lehce přepálil, postupně jsem tuhl.“ Mulugeta doběhl do cíle v čase 2 hodiny 42 minut a 7 sekund. „Během závodu jsem si ještě musel na tři minuty odskočit, bylo by to rychlejší,“ vtipkoval s úsměvem v cíli autor historického počinu.

Druhý muž v cíli mohl zaregistrovat na hodinkách čas 2:45,49. Celkově třetí skončil s velkým odstupem Rudolf Cogan (klub Sokol Nová Paka) výkonem 2:53,46, jenž v závěrečné rovince o sedm vteřin přesprintoval Michala Michálka z Mělníka. Nejrychlejším kladenským borcem byl Jaroslav Bohdal (3:00,57).

První ženou v cíli byla registrovaná Radka Zbíralová (TJ Zentiva Praha), která ovšem za svým loňským rekordem zaostala o více jak sedm minut (3:43:07). Závodu se zúčastnilo 59 maratónců, kteří spolu soupeřili v pěti kategoriích, z toho jediné ženské. Osm účastníků si trouflo v rámci hlavního maratónu alespoň na poloviční trať, vítězem se stal Zbyněk Kolman z Prahy (1:30,53). Kučera byl s účastí spokojen: „Odhadoval jsem kolem čtyřiceti jmen u maratónu, nakonec jich je šedesát. Čekali jsme méně, než loni, protože byla zima. Vše se celkem povedlo,“ zhodnotil nakonec.

Viktor SANDEV