Odchovanec Havlíčkova Brodu hraje už několik let za jeden nejlepších klubů v zemi – Chodov. A ochotně souhlasil s rozhovorem.

V Kladně slavíme 90. let hokeje. Hokejové začátky připomínají florbal: hráči trénují a hrají ve svém volnu, na turnaje si berou dovolenou, odměny jsou skromné. Myslíte, že se florbal bude profesionalizovat?
Myslím, že profesionalizace přijde, otázka je za jak dlouho, ale v nejbližší době to nebude.

Jak jste se ocitl na Kladensku, na Chodov je to přece přes celou Prahu?
Pochází odtud přítelkyně, když jsem přestupoval z Havlíčkova Brodu na Chodov, tak jsem se přestěhoval k ní do Svárova.

Cesta z první ligy do reprezentace je obdivuhodná. Klíčem byl asi zájem Chodova o hráče z Havlíčkova Brodu. To má Chodov takový skauting?
Dodnes nevím, kdo tento tah poradil tehdejšímu kouči Lukáši Procházkovi, ale byl to on, kdo si mě vybral. Posily si hledají sami trenéři, nevím o žádném skautovi v ČR.

Blahopřeji k bronzu ze šampionátu. Premiéra na MS a hned medaile! Pro tým je to úspěch, a co vy – jak sám hodnotíte své vystoupení ve Švédsku?
Na to, že to byla moje premiéra na MS, tak mé výkony hodnotím pozitivně, mám celkově dobrý pocit, ale jsou rezervy, na kterých musím zapracovat.

Z televizních přenosů zaznívalo, že hraje „ex-vítkovická lajna", kluci z Tatranu se fotili spolu na Facebook, tamtéž je fotka vaší „chodovské party", které dokonce při návratu uletělo letadlo. Předpokládám ale, že v nároďáku byl „klubismus" potlačen ve prospěch celku…
Tým je skvěle postavený, máme super partu a i díky tomu se vždy těším na reprezentační srazy. Samozřejmě jsou skupinky, které se spolu baví více, ale na hřišti jsme jako jeden tým.

Zpět do domácích lig: hrál jste proti Kladnu v 1. lize i v extralize. Máte na Kladeňáky nějaké vzpomínky?
Vzpomínám na utkání proti Kladnu, hlavně na ta z první ligy, když jsem ještě hrával za Havlíčkův Brod. Nejvíce mi utkvěl v hlavě rozhodující zápas na konci základní části o play off, který skončil naším debaklem 4:12, nicméně naše lajna vyhrála svůj minizápas 3:4, zatímco druhá ho prohrála 0:9 (smích). Je to ale týmový sport – občas to vyjde těm a občas jiným.

Kladno má na kontě dvě extraligové sezony – jako třeba Znojmo či aktuálně Královské Vinohrady. S vašimi zkušenostmi – je nějaký obecný návod, jak by se mohly prvoligové týmy trvale zabydlet v extralize?
Pro tyto celky to není vůbec jednoduché, rozdíl mezi extraligou a první ligou je obrovský. A pokud týmy neposílí kvalitními hráči, tak to budou mít vždy velmi těžké.

Jaký máte názor na poměr odchovanců a „legionářů" v týmu? Kladno nedávno doplatilo na špatnou týmovou chemii – fanoušci kritizovali, že je farmou Tatranu a oslabilo to jejich soudržnost s týmem…
Myslím, že by se v klubech měli více zaměřit na práci s mládeží a budovat strukturu odspodu a ne seshora od dospělých. Pak se elitní týmy snadněji doplňují a nemusí tolik shánět posily. Samozřejmě záleží na tom, jaké má klub ambice a možnosti, je to na delší povídání.

V Chodově působí kladenský odchovanec Ondřej Neuman (byl v té partě, co udělala bronz na úplně prvních Prague Games a podílela se na postupu Kladna do 1. ligy a pak do extraligy). Z Kladna vytáhl do Chodova i současné ženské reprezentantky Tučkovou a Bachmaierovou. Znáte Ondru?
Ano Ondru znám dobře, minulý rok byl naším trenérem. Po loňské sezoně nastaly změny a Ondra se stal šéftrenérem mládeže. A hlavně to byl můj nejvěrnější zákazník našich domácích mléčných výrobků, sestra mé přítelkyně totiž provozuje na Svárově hospodářství a my se k ní přidáváme.

Váš nedávný spoluhráč z Chodova a výborný reprezentant Matěj Jendřiščák odešel letos na angažmá do Švédska. Lákalo by vás něco takové v budoucnu?
Určitě by to byla skvělá zkušenost a je to velké lákadlo. Hodně by záleželo na nabídce, protože máme tady na Svárově velké plány, takže by bylo těžké odcházet. Ale jak říkám, pokud by byla nabídka dostatečně lukrativní, tak bych možná šel.

Kde jste trávil Vánoce?
Máme to na svátky rozdělené, budeme tady ve Svárově i v Havlíčkově Brodě. Hlavně ať jsou všichni zdraví, ostatní je vedlejší.

Petr ŠIKOLA, Rudolf MUZIKA