Kategorii 125 ccm má v Česku pod palcem Autoklub v AČR Slaný, který ve ve svém sportovním centru mládeže AČR zajišťuje přípravu reprezentantů v této kubatuře.

Do sobotního mítinku bylo přihlášeno 18 jezdců, kteří ve 22 rozjížďkách bojovali o světový primát. Zde nejlépe obstál polský závodník Maksymillian Pawelczak s 15ti bodovým ziskem, druhý v pořadí skončil nizozemský Lester Matthijsen (14 bodů) a o místo třetí byl vypsán rozjezd dvou 12 bodových jezdců, v něm uspěl německý plošinář Thies Schweer. Na Makara Levišina z Ukrajiny tak zbyla nepopulární čtvrtá příčka.

Čeští jezdci v Pardubicích příliš neuspěli, byť zde od středy měli přípravný kemp. Závod nejlépe vyšel Štěpánu Melčovi z PK Plzeň, jenž vybojoval sedm bodů a obsadil devátou příčku, domácí trio z Pardubic bylo klasifikováno následovně - Dominik Hrbek 4b. a třináctá pozice, o stupínek níže skončil David Hofman rovněž zisk čtyř bodů, Luboš Hromádka si připsal body dva což mu zaručilo sedmnáctou příčku.

V nedělním slunečném odpoledni se na výborně připravené dráze od Františka Kaliny představilo 24 nadějí z Finska, Estonska, Francie, Nizozemí, Německa, Ukrajiny, Německa, Lotyšska, Polska a ČR, aby svedly boj o evropské vavříny.

Kvalifikační skupinu I. ovládl Lester Matthijsen před slánským Karlem Průšou. V této skupině startovala i jediná dívka Štěpánka Nyklová (AK Slaný), která obsadila pátou příčku a na pomocná kritéria do semifinále nepostoupila.

Z kvalifikační skupiny II. bohužel nepostoupila česká dvojice Petr Marek (SC Chabařovice) a Dominik Hrbek (ZP Pardubice). Velkou smůlu měl Marek, jenž ve svém úvodním vystoupení musel z vedoucí pozice pro defekt motoru odstoupit a jisté tři body mu v konečném účtování chyběly.

Vít Hlaváč se na MS v Eugene zasloužil o nový český rekord v závodě na 35 km.
Hlaváč se cítí po MS zkušenější. Vím, od čeho se v Mnichově odpíchnout, říká

Semifinále A ovládl stříbrný ze soboty Matthijsen z Nizozemí před Schweerem a oba dva si tak zajistili finálovou účast. Druhé semifinále se stalo kořistí Karla Průši, který odolával atakům Andzejse Smulkevicse a zajistil si tak lepší postavení na startovním roštu finálové jízdy.

Ta potvrdila, že v Pardubicích se ve velmi dobré formě nacházel Lester Matthijsen, Po sobotním

světovém stříbru si zaslouženě vybojoval zlatý věnec, stříbrná medaile putuje do Německa zásluhou Tiese Schweera a pro bronz si na stupně vítězů radostně vyskočil český plošinář, slánský Karel Průša. Lotyš Andzejs Smulkevics, byť se na dráze pral jako lev, nakonec skončil na čtvrté příčce.

"Mladí plošináři mají za sebou dva vrcholy letošní sezony a je vidět, že jezdci i ze zemí, kde plochá dráha není top sportem, mají velký potenciál. Je jisté, že se s nimi musí v nejbližší budoucnosti počítat," tvrdí šéf slánského AK Antonín Vilde.

Ten konstatoval, že čeští mladíci až na Karla Průšu, Štěpánku Nyklovou a částečně i Petra Marka příliš kartami v horních patrech výsledkových listin nemíchali. "Ale vzhledem k tomu, že jim je jedenáct let, tak mají před sebou ještě několik ročníků v této kubatuře a při zodpovědném přístupu mohou své ambice posunout k vyšší metám," dodal Vilde.

Zároveň poděkoval Sportovní centru mládeže AČR při Autoklubu v AČR Slaný za sebou další díl své činnosti, zejména pak trenérskému tandemu Miroslav Rosůlek - František Kalina, tak i realizačnímu týmu s vedoucím SCM Davidem Filipovským, organizátory Václavem Buřičem a Alešem Altmanem, zapomenou nelze ani servisní podporu výrobce motocyklů Shupa, jmenovitě Jiřího Bendu a Jaroslava Šůse.

"Nedílnou součástí podpory SCM je především Autoklub ČR, bez kterého by činnost byla prakticky nerealizovatelná a slánskou plochou dráhu významně podporuje i vedení Královského města Slaný. Poděkovat chceme i jemu," uzavřel Antonín Vilde.

Divize B: Slaný (v modrém) - Most 0:2. Brankář Sedlák
Skvělý Sedlák smolnou porážku Slaňáků neodvrátil