„Je to jedna z příjemných novinek. Druhou je, že vstupné bude letos zdarma," hlásí hlavní pořadatel mítinku, bývalý skvělý tyčkař Zdeněk Lubenský.

Podnik, který je zařazen do I. kategorie světových mítinků stejně jako třeba olympiáda nebo Zlatá tretra, má už základní startovní listinu pohromadě. „Zatím překvapivě převládají ženy, jichž je pětadvacet, mužů patnáct. Ale předpokládáme, že po mítinku v Götsizu se ještě přihlásí další elitní vícebojaři. Vždycky je to tak, protože ne každému se v Rakousku bude dařit a pak dostane chuť přihlásit se do Kladna," vysvětluje šéf domácího AC Tepo Kladno Jiří Klesnil.

Hlavní hvězdou startovní listiny je česká naděje pro olympiádu Eliška Klučinová. Závodnice USK Praha roky právě v Kladně vyrůstala, před dvěma lety na mítinku vytvořila nový český rekord. Klučinová bude startovat posedmé, třikrát mítink vyhrála a co se týče rekordů, v roce 2010 tehdy platný český vyrovnala a v roce 2012 překonala. Výkon pak vylepšila v roce 2014 na aktuálních 6460 bodů.

„Říká se o mně, že sudé roky mívám v Kladně výborné, což bych nerada zakřiknula. ono totiž když se mi dařilo v Kladně, tak to pak nebyla na větších akcích žádná velká sláva. Snad to vyjde letos v Kladně i pak na mistrovství Evropy a olympiádě," připomněla i dva zásadní závody, které ji v sezoně čekají.

V ženské startovní listině zatím chybí její velká rivalka Polka Karolina Tyminská, která už startovala v Kladně také sedmkrát, ale podle pořadatelů se sní stále jedná.

Velkou konkurencí pro nejlepší Češku však bude Litevka Aiga Grabusteová i další závodnice.

Mezi muži chybí nečekaně Adam Sebastian Helcelet, avšak přihlásil se loňský vítěz Marek Lukáš, ale hlavně čtyři borci, jejichž osobní maxima přesahují elitních 8000 bodů. Hlavně pak Bělorus Andrej Kraučanka. „V jednání jsme ale také s Ukrajincem Kassjanovem a Kubáncešm Suarezem, který už jednou v Kalqdně vyhrál," doplnil Jiří Klesnil.

Závod zaštiťuje velkou měrou město Kladno částkou těsně přesahující milion korun. Kladno letos dalo na pořádání závodů zhruba o 200.000 více než v minulém roce, neboť pořadatelé nedostali peníze od ministerstva školství. Náklady celkem přesáhnou pět milionů korun.

Chybět nebude páteční program pro školy s představením projektu Děti na startu a v sobotu se bude konat i víceboj pro žactvo.

Účastníci hlavního mítinku budou v drtivé většině bydlet poprvé v přilehlém Sporthotelu Kladno, který město vybudovalo místo staré ubytovny. Co je zajímavé, jednotlivé pokoje opatřilo jmény slavných kladenských sportovců.

Najdete tu pokoj Jaromíra Jágra, ale také fotbalového vicemistra světa z roku 1962 Josefa Kadraby, plaveckého šampiona Jana Bidrmana, šachového velmistra Vlastimila Horta.

A pokoj tady má také Eliška Klučinová. Mimochodem je číselně označen cifrou jejího rekordu, který v roce 2014 vytvořila právě při TNT Meetingu 6460. „je skvělé, že mohu být tak blízko sportoviště. Když si člověk zapomene na pokoji tretry, je hned zpátky," usmála se Klučinová.

Nejlepší výkony TNT Meetingu

Ženy:

1. Taťána Černová (Rusko) 6773 (2011)

2. Karolina Tyminská (Polsko) 6516 (2011)

3. Eliška Klučinová (Česko) 6460 (2014)

4. Ludmila Blonská (Ukrajina) 6421 (2008)

5. Hanna Melnyčenková (Ukrajina) 6416 (3013)

Muži:

1. Roman Šebrle (Česko) 8697 (2007)

2. Dmitrij Karpov (Kazachstán) 8553 (2007)

3. Maurice Smith (Jamajka) 8434 (2008)

4. Olexej Kasjanov (Ukrajina) 8381 (2010)

5. Andrej Kraučanka (Bělorusko) 8380 (2013)