Profesní kariéra, kterou pak s titulem v kapse na ostrovech zahájil, ho posléze zavedla do Švédska. Tam se seznámil s budoucí manželkou Kateřinou, aktivní fitness sportovkyní, která ho přivedla zpět ke sportu. Filip poznal fenomén Les Mills.

„Je to vlastně systém kolektivního posilování v rychlém tempu, s doprovodem rytmické motivační hudby. Je v tom ohromná energie. Člověk není sám, maká spolu s podobně zapálenými lidmi, kteří se vzájemně hecují a motivují.“

Tomuto konceptu dal obsah i jméno novozélandský olympionik Leslie Roy "Les" Mills. Jím založená společnost vyvíjí cvičební lekce včetně hudby, které formou licencí šíří dál. Masivní popularita na Novém Zélandu a v Austrálii je základem expanze do celého světa. Ve Švédsku je centrála „Nordic“ regionu, zahrnujícího 10 zemí.

No a právě tam se Filip Kulštrunk v moderním fitness odvětví tak zdokonalil, že se stal jeho školitelem, tzv. „master trenérem“. Mezi padesáti kolegy je zatím jediný Čech. Školí nové instruktory v různých zemích regionu.

To už ale hovoříme v přítomném čase, o Kladně a sportovním klubu Fit Effect, který zde manželé Kulštrunkovi po návratu ze zahraničí v roce 2015 v OC Central založili.

Klub se začíná zaměřovat na další trendy sport, jenž v současnosti zaznamenává velký rozmach. Tzv. CrossFit se z původně podpůrného posilování vyvinul v samostatnou sportovní disciplínu. A Češi vozí ze závodů medaile. „Není daleko doba, kdy se oficiálně připojíme k této značce a medaile budou vozit i borci, kteří budou CrossFit trénovat u nás,” věří Filip.

Mezi reprezentanty klubu ale najdeme i ty, kteří holdují klasickému „old school“ pumpování železa. Příslibem do budoucna je třeba student Ota Birnbaum. Na mistrovství Čech byl vloni druhý mezi dorostenci, letos v květnu skončil, už mezi juniory, na solidním pátém místě.

„Těší nás také, že k nám našly cestu i další kladenské sporty,“ dodává Filip. „Je to zpravidla v rámci mimosezónní přípravy. Třeba hokejbalisté využili jednoho z programů Les Mills, který rozvíjí současně sílu a výbušnost, volejbalisté zase při své výšce potřebovali zpevnit střed těla. Individuálně chodí trénovat i řada hokejistů.“

Kladno si úspěšně buduje image města sportu. „Chceme být součásti tohoto procesu a propagovat zdravý životní styl. Přitáhnout ke sportování širší veřejnost. To bylo účelem i našich masovějších akcí – například cvičení pod širým nebem v sítenském údolí nebo v Biosce. Stejným směrem jde také naše tzv. Akademie, kde třeba cvičíme s dětmi i s těhotnými ženami. Zkrátka hlavní je začít, každý se pak vyprofiluje podle svého gusta,“ vyzývá k aktivitě Filip Kulštrunk.

Petr Šikola