Po skromných začátcích před osmi roky se akce rozrostla a už počtvrté se konala v rámci World Athletics Continental Tour. Letos byli na startu medailisté z nejvýznamnějších světových soutěží a taková konkurence láká fanoušky i sponzory.

Sportovní stránka nadchla. Hvězdou byl jeden z nejrychlejších mužů planety - jihoafrický sprinter Akari Simbine. V jeho silách bylo poprvé na Sletišti pokořit hranici deseti vteřin. Nakonec zůstal jen sedm setin nad ní.

Sletiště bavily výkony českých hvězd, představili se Matěj Krsek, Nikola Ogrodníková i Tomáš Staněk | Video: Deník/ Rudolf Muzika

„Možná chyběl malinko příznivější vítr do zad, aby Kladno bylo svědkem světového času. Nicméně 10,07 je špičkový výkon a skvělý rekord mítinku. Závodníka jeho parametrů by chtělo mít na startu každý rok. I příště bychom opět rádi přivítali osobnost světového kalibru,“ říkal Deníku ředitel mítinku Jakub Kubálek.

„Rychlonohý sprinter je vždycky lákadlem pro diváky. Navíc stovka na akcích typu mistrovství světa nebo olympijských her je tradičně nejatraktivnější a nejsledovanější disciplínou,“ pokračoval.

Japonka v kladenském dresu

Velké očekávání sliboval ženský oštěp. Výkony sice zůstaly za očekáváním, ale pro kladenskou atletiku byla důležitá přítomnost jedné z nejlepších oštěpařek světa Japonky Haruky Kitaguchiové, která na stupních vítězů převzala žluto-modrý kladenský dres.

Důvod? Držitelka bronzové medaile z loňského mistrovství světa v Eugene bude v září A.C. Tepo Kladno reprezentovat na mistrovství republiky družstev. A že do kolektivu jistě dobře zapadne, dokázala pozdravem ‚dobrý den‘ se správně vysloveným přízvukem.

„Při vyhlášení se naskytla nejvhodnější příležitost na veřejnost prezentovat, že Haruka je naší závodnicí a pomůže ženskému týmu,“ prohlásil ředitel o svěřenkyni českého trenéra Davida Sekeráka.

V roli hosta v kladenském týmu působí i Tomáš Staněk, který proměnil své vystoupení v Kladně v narozeninovou oslavu. V úterý 13. června mu totiž bylo dvaatřicet, a tak se výhrou a pokusem dlouhým 21,64 metru vlastně sám obdaroval tím nejlepším způsobem.

„Předvedl výborný výkon a hodil krásný rekord mítinku. Pro Tomáše mělo vítězství význam i v tom, že v odvetě za letošní halové mistrovství Evropy v Istanbulu porazil Itala Zane Weira, který ho tam o šestnáct centimetrů připravil o titul,“ připomněl Kubálek.

Krska hnali do cíle fanoušci

Pro kladenské fanoušky byl zážitkem i závod na 400 metrů, v němž se bil vítězství domácí sprinter Matěj Krsek. Hnali ho k triumfu, ale nakonec doběhl těsně druhý za 45,98 a vylepšil si nejlepší letošní čas.

„Zaslouží velikou pochvalu. Také ale za to, že nám pomáhá propagovat mítink, klub i atletiku. Jsem rád, že se popasoval s těžkou konkurencí a udělal skvělý výsledek. Každý čas pod 46 vteřin je výborný. Je to výzva i pro něj. Myslím, že nebude dlouho trvat a Matěj se na Kladno hází dočká vítězství,“ prorokoval ředitel.

Sotva mítink skončil, už se musí rýsovat obrysy dalšího v příštím roce. „Chceme, aby byl ještě lepší než ten letošní. Všechny sportovce jsme pozvali a většina bude ráda, když se bude moct na Sletiště vrátit. Není tajemstvím, že se závodníkům u nás líbí.“

Pořadatele však čeká změna termínu. „V olympijském roce se bude v červnu konat mistrovství Evropy, a tak se budeme muset v kalendáři posunout do května,“ uzavřel.