Moderní pětiboj je skutečně složen z disciplín, které Athos, Porthos, Aramis i D´Artagnan museli na své cestě z Anglie do Paříže nutně zvládnout. Jízdu na koni, střelbu, plavání, šerm i běh.

V mušketýrské disciplíně, kterou v českých luzích a hájích tak dobře zpropagoval olympijský vítěz David Svoboda, se už dlouho daří i ženám a jedna z nich, zatím dívenka, dělá skvělé jméno kladenskému sportu. Martina Machová z Klubu sportovního plavání Kladno vyhrála v Praze na Julisce Evropský pohár, stala se mistryní České republiky a na přelomu července a srpna bude Česko reprezentovat na mistrovství Evropy v Barceloně.

„Svoje umístění v Barceloně si odhadovat netroufám. Do letošních tabulek jsem nekoukala, ale budu se snažit, abych skončila do dvacátého místa. Těžký boj bude i s kamarádkami Kačkou Berkovou z Kralup a Leou Chvalovskou z Prahy, byť na Evropském poháru jsem je porazila," staví si raději nižší laťku Martina Machová.

Kůň a šerm až příští rok

Kde se patnáctiletá dívka vzala zrovna u moderního pětiboje a ještě v Kladně, kde se tenhle sport nedělá?
„Od malička jsem plavala, snad od čtyř let. Ale pak do Kladnapřijel někdejší mistr světa v moderním pětiboji Libor Capallini, který objížděl spousty plaveckých i atletických klubů. Dohodl se s trenérem Cirnfusem a já začala i s pětibojem," přibližuje Martina svoje začátky.

Je dobré ozřejmit, že dětí se ještě netýká celý pětiboj. Začínají jen s během a plaváním, později se přidává střelba, s níž začala už Martina. „K šermování se dostaneme na závodech až v sedmnácti a k jízdě na koni ještě o rok později. Trénovat obě disciplíny budu od nového roku," vysvětluje studentka kladenského gymnázia, která kvůli stále častějším tréninkům na pražské Julisce (pětibojaři tam mají základnu) i díky dobrým výsledkům přestupuje na podzim do školy v hlavním městě.

„Na jednu stranu jsem i ráda, protože v poslední době jsem byla spíš taxikářkou. Tréninky v Kladně i Praze dají zabrat, věřte mi," usmívá se maminka Martiny, Karolína Machová, učitelka na 2. ZŠ v Kladně.
Ta je na dceru náležitě pyšná a zatím je nač.

S plaváním na chvíli sekla

Každý pětibojař má svou nejoblíbenější disciplínu, u Martina Machové to ale nečekaně není plavání, které dře od malička, ale střelba. „Ta mě chytila nejvíc. Trénuji ji už tři roky, ale pořád je to ještě hodně málo. Plavání dávám také moc, ale bylo období, kdy mě přestalo úplně bavit a byla jsem přetrénovaná. Na měsíc jsem úplně skončila, ale doma to bylo divné, nevěděla jsem co dělat. Tak jsem se vrátila a už zůstala," vzpomíná a jedním dechem děkuje trenérce z plavání Monice Pošmourné za všechno, co pro ni udělala. „Díky ní plavu dobře."

Poradí i olympijský vítěz David Svoboda

Na Julisce přijde do kontaktu i s reprezentanty ČR včetně už zmíněného Davida Svobody, který už ji také zaregistroval a zkusil něco poradit. To hlavní má ale na starosti její trenéra Saša Kučerová, bývalá česká reprezentantka, která má i stříbro z MS týmů. „Je super, že nás trénují právě profesionálové. Když přijde olympijský vítěz a poradí, co máte dělat, soustředíte se na to," usmívá se.

Na ostatní zájmy patnáctileté dívce mnoho času nezbývá. Trénuje prakticky každý den, o víkendech má pravidelně závody. Kamarádky, kluci, hudba či tanec, to jde zatím mimo ni. „Abych řekla pravdu, nemám ani chuť někam chodit. Po tréninku bývám hodně unavená a jsem ráda za jakýkoliv odpočinek," dodává Martina Machová.

Drž se, Martino!