Třiatřicetiletá Kvitová potvrdila osm dní před startem Wimbledonu, kde v minulosti dvakrát triumfovala, výbornou formu a získala už druhý titul v aktuální sezoně. V dubnu kralovala na tvrdém povrchu v Miami. Nyní v Berlíně porazila o sedm let mladší Chorvatku Vekičovou, s níž navíc zvítězila již popáté ze šesti vzájemných zápasů a počtvrté za sebou. K nedělnímu vítězství v německé metropoli si pomohla také osmi esy.

Rodačka z Bílovce zahájila 42. finále v kariéře velice dobře a v prvním setu nabídla Vekičové jen jeden brejkbol, který v páté hře odvrátila. Vzápětí Češka prolomila dvakrát soupeřčin servis a za 34 minut vyhrála i celý první set.

Kvitová odvrátila setbol a poté slavila

Chorvatka se ve druhé sadě zlepšila, ve třetím gamu získala brejk a vedla 5:3. Kvitová jí však setbol nepovolila, srovnala a duel nakonec dospěl do zkrácené hry. V něm Vekičová už výhodu setbolu dostala, za stavu 6:5 ale neuspěla a Češka třemi míčky za sebou vývoj otočila.

Poté, co rodačka z Osijeku nedoběhla na základní čáře prudký return, zvedla Kvitová radostí ruce nad hlavu a mohla začít slavit 31. titul v kariéře. Třiatřicetiletá tenistka vyhrála hned 12 z posledních 13 utkání na trávě a za celou dobu ztratila pouhé čtyři sety. Naposledy prohrála zápas na trávě loni ve 3. kole Wimbledonu se Španělkou Paulou Badosaovou.

„Děkuji, Berlíne! Miluji trávu, miluji vás, byli jste fantastičtí,” vzkázala Kvitová jásajícím fanouškům na centrálním dvorci Steffi Grafové. „Chtěla bych poděkovat své rodině, která se na mě dívá každý den. Bez ohledu na časové pásmo, neustále mě podporuje. Jsem opravdu šťastná, že je mám a vždycky mě podporují, ať se děje, co se děje,” pokračovala Kvitová.

„Musím také moc pogratulovat Donně. Hrála jsi úžasný tenis. Nejen dnes ve finále, ale po celý týden. Obě víme, jak to včera i dnes bylo vyčerpávající,” dodala česká tenistka na adresu své soupeřky.

Berlínské prvenství znamená pro třiatřicetiletou rodačku z Bílovce již 31. zlatý vavřín v kariéře. Více titulů mezi aktivními hráčkami získala pouze Venus Williamsová, která jich drží devětačtyřicet. Kvitové se navíc poprvé od roku 2019 podařilo získat v rámci jedné sezony více titulů na okruhu WTA.

Ve finále čtyřhry naopak neuspěly české deblistky Markéta Vondroušová a Kateřina Siniaková, které nevyužily proti francouzsko-brazilské dvojici Caroline Garciaová, Luisa Stefaniová tři mečboly a prohrály 6:4, 6:7, 4:10. Přišly tak o šanci získat triumf na prvním společném turnaji. Deblová světová jednička Siniaková navíc přišla také o možnost získat ve čtyřhře 22. titul v kariéře.

Obě hráčky se dosud společně představily jen na loňském finálovém turnaji Poháru Billie Jean Kingové, kdy ve čtyřhře porazily ve skupině polskou dvojici Katarzyna Kawaová, Magda Linetteová. V Berlíně plnily roli nenasazeného páru. 

Mečboly měly české tenistky v tie-breaku druhé sady. V rozhodujícím super tie-breaku držely Češky krok do stavu 4:4, soupeřky ale vzápětí vyhrály šest her za sebou a mohly slavit celkové vítězství.