Sbírka čtyř placek

Historicky nejlepší účast Boleslavi má na svědomí Černíková, která spřevahou vyhrála trať na 1500 metrů časem 17:19,31. Vicemistryní republiky se stala na kraulové čtyřstovce, kde podlehla v nejdramatičtějším závodě brněnské Pechanové. Ta ji porazila i na 800 metrů volným způsobem, kdy Pechanové nástup po polovině závodu Černíková nezachytila. Medailovou sbírku završilabronzem na kraulové dvoustovce osobním výkonem 2:08,51, když vyhrála Pechanová před Jarošovou z Bohemians.

Velice spokojen byl s vystoupením boleslavských závodníků i trenér Auto Škody Oldřich Křížek. „Těší mě, že dokážeme i ve skromných podmínkách vyprodukovat závodníky s mimořádnými výkony. Hodně nám také pomohla závěrečná příprava před šampionátem v libereckém padesátimetrovém bazénu. V sourozencích Černíkových, Martině Novákové, Kristýně Pažoutové a dalších má boleslavské plavání velký potenciál, který nesmíme promarnit,“ řekl Křížek.

Příbramská radost

Radost příbramským barvám udělal Daniel Štanc. Ten si časem 1:01,07 na 100 metrů znak doplaval pro bronz. A za stříbrem zaostal jen tři setiny sekundy. „Znak je Danielovou doménou, takže tratě na 50 a 100 metrů zvládá dobře. Na těchto tratích už medailový byl, takže by to nebylo bývalo překvapení. Jenže poslední týdny dost promarodil, proto jsme od něho tentokrát medaili raději nečekali,“ radoval se šéftrenér sportovního centra mládeže v Příbrami Jaroslav Mašek.

Slaví se i na Kladně

Plavala se už vůbec poslední disciplína celého šampionátu – 200 metrů prsa, když dosáhl na nečekaný úspěch také kladenský Jan Schöppel. Přestože byl ještě padesát metrů před cílem pátý, skvělým finišem se o dvě setiny dostal v cíli na bronzovou pozici.

„Je to obrovské překvapení. Předtím jsem byl dvakrát šestý, a to i na mé silné trati, dlouhé polohovce. Tam se mi to moc nepovedlo, a pak tohle. Užíval jsem si radost,“ usmíval se dvacetiletý borec, jehož kariéra byla zejména vloni ohrožena. Dvě operace třísel, navíc problémy se školou. „Bylo to kvůli maturitě. Pak se vše srovnalo a já mohl začít pořádně trénovat. Bronz jsem oslavil a ještě oslavím,“ hlásí současný kladenský talent číslo jedna, neboť Jan Pošmourný (čerstvý mistr republiky na 1500 m a druhý na osmistovce) i Gabriela Končelová (kvůli zranění v Podolí nestartovala) přestoupili před sezonou do Brna.

Josef ŠTAJNER, Vlastimil DUDÁČEK, Rudolf MUZIKA