Do Bělehradu se kvalifikoval Martin Zikmund mladší startující na všech třech motýlkářských tratích. Na 100 m, tedy ve své nejlepší disciplíně, se mu nepodařilo vylepšit svůj osobní rekord, kterým se kvalifikoval a jeho výkon stačil bohužel jen na polovinu výsledkové listiny.

V dalších dvou disciplínách, 50 m a 200 m motýlek si svá maxima zlepšil, ale ani to mu k postupu do semifinálových bojů nestačilo.

České plavání v Bělehradě získalo dvě finálová a čtyři semifinálová umístění, což je oproti loňsku výkonnostní posun. Loni se v Helsinkách probojovala do semifinále z českých reprezentantů pouze kladenská Lukášová.

Osm dalších kladenských plavců bojovalo na LMČR o otevřené podolské padesátce. Opět byla nejúspěšnější Lenka Lukášová, i když se tentokrát nepotkala s nejlepší formou.

Její výkony byly ovlivněny problémy s bolestmi v rameni, které se objevily po úspěšném dorosteneckém mistrovství ČR. Vydřela dvě bronzové medaile na 200 m volný způsob a 200 m motýlek, tedy v disciplínách, v nichž bude startovat na srpnovém MSJ v Peru. K těmto dvěma medailím přidala dvě čtvrtá místa.

Do finále A, tedy do boje o 1. až 8. místo, postoupily i dvakrát Veronika Vyčítalová, jednou Katka Asterová a Markéta Volfová. V B finále, tedy do šestnáctého místa, plavali mimo již jmenovaných minimálně jednou i další borci KSPKL – Karim Al Reyahi a Dominika Smutná, která svoje B finále na 200 m motýlek vyhrála a skončila celkově devátá.

Dívky ve složení Asterová, Volfová, Vyčítalová a Lukášová startovaly i ve štafetě na 4x200 m volný způsob, kde obsadily páté místo. Kladenské plavání tak získalo dvě bronzové medaile, dvě čtvrtá, jedno páté místo, celkem devět finále A a čtrnáct postupů do finále B.

Tímto MČR skončila mimo Lukášové, která začíná měsíční přípravu na MSJ, úspěšná sezona kladenských plavců. (luk)