„Proto musíme v extralize sázet na Poláky a jejich vlastně kamarádskou pomoc. Na druhou stranu se o výchovu mladých snažíme hlavně u nás a v Praze,“ hlásí na prahu nového sezony předseda klubu Petr Křikava.

Že je málo jezdců, je problém, ovšem tím dalším a souvisejícím je nedostatek financí. „Spolupráci nám ukončil hlavní sponzor, změnilo se vedení kraje. Nedělá nám potíže zajistit chod dráhy ani mládeže, ale prostředky na extraligu dospělých zatím nemáme,“ přiznává Křikava.

Nejvyšší soutěž mužů, v níž Slaňáci ještě před dvěma lety obhájili úspěšně prvenství z roku 2005, tak sice 29. dubna v Pardubicích zahájí, ale do druhé poloviny možná už nenastoupí. Vlastně jako loni, to ale vypadli ze sportovních důvodů, pátý celek totiž do druhé poloviny nepostupuje. „Může se to stát i letos, byť pracujeme na to, abychom rozpočet zaplnili.“

Slaný, které domácí závod extraligy uspořádá 29. května, má na soupisce jediného zkušenějšího českého borce – Martina Málka. Dále pak už jen první výhonky práce s mládeží - Romana Čejku a Michala Dudka. I proto vedení vyjednává české licence pro Poláky Novackiho, Klopota a Druchniaka. Kromě nich s klasickou polskou licencí mohou do bojů zasáhnout i opravdové hvězdy – Sebastian Ulamek, Slawomir Drabik či Karol Zabik. „A kdyby nás chtěl někdo podezřívat, že nemáme na extraligu a přitom platíme polské hvězdy, pak vězte, že ti kluci u nás jedou opravdu za hubičku a je to spíše z přátelství,“ usmívá se Petr Křikava.

Důkazem jeho slov budiž rozpočet, který se jiným sportům na extraligové úrovni nemůže ani blížit – Slanému by stačilo 450 tisíc korun. Ani ty ale nemá…

„I proto děkujeme všem, kteří nám zůstali věrní a podporují nás dál, jako třeba město i kraj,“ dodává Křikava.

Před sezonou, která na slánském plochodrážním oválu vypukne už o příštím víkendu sobotním a nedělním závodem MČR juniorů jednotlivců i družstev, však AK Slaný řeší ještě jeden výrazný problém.

Z nedávno navrtané studny prýští naprosto nevhodná voda. „Je kyselá, přesahuje mnohonásobně všechny povolené normy a rozežere i mosaz,“ ukazuje Křikava poničený kohoutek. Dodává, že voda zničila i čerpadla. „Je to velký problém a kropit budeme muset zřejmě pitnou vodou. Otázkou je, jestli to půjde, na Slánsku je jí nedostatek. A samozřejmě by se to moc a moc prodražilo,“ hořce se usmál Petr Křikava.