Loňský titul Dánska v MS družstev znamenal zvýšený příliv nových akvizic i na české ovály. Po borcích z Jutského poloostrova letos sáhly ve větším počtu hned dva extraligové celky – pražský Olymp a Mšeno. Až na pár výjimek si kluby vybraly většinou osvědčená jména. Otázkou ovšem zůstává, jak se jednotlivým manažerům podaří skloubit termíny závodů s kalendářem svých hvězd. Jméno na soupisce ještě nemusí znamenat stoprocentní start uvedeného borce.

Změn proti loňsku v české části soupisek je ještě méně. Kluby si své „ovečky" úzkostlivě hlídají, a tak jediné očekávané změny přinesla „burza" jezdců Plzně, která letos extraligu vůbec nepřihlásila. Tamější jezdci našli svůj azyl v barvách Mšena, kde ostatně mnozí z nich jezdili už v minulosti.

PSK Olymp Praha. Loňský extraligový šampion jde do letošní sezony s cílem bodovat naplno v každém utkání. Repekt budí především duo Bjarne a Nicki Pedersenovi. Obhajoba titulu? „Proč ne, bylo by to prima," říká pražský manažer Tomáš Topinka. „Chtěli bychom letošní seriál dobře odstartovat a neponechat nic náhodě."

Zlatá přilba Pardubice. Loňský korunní princ sází ve svém kádru především na vlastní jezdce, zejména bratry Drymlovy. Po zranění se vrací Štichauer, který by pro Drymly měl být spolu se Suchánkem největším pomocníkem. Loňské problémy s cizinci přinutily Pardubice soupisku zkvalitnit. „Dvakrát po sobě jsme byli ve finále, letos by to mohlo vyjít na titul, ne?" usmívá se pardubický manažer Lubomír Vozár. „Základ sestavy vytvoří naši jezdci, které by doplnil vždy jeden host."

JAZ Servis Slaný. V tomto středočeském klubu se toho proti loňsku mnoho nezměnilo. Vedle zařazení Emila Sajfutdinova ovšem rozhodně stojí za zmínku návrat Roberta Kościechy, který si v loňském utkání s Pardubicemi po kontaktu s Lukášem Drymlem ošklivě zlomil nohu. Slánský manažer Milan Mach má v letošních cílech jasno: „Jako vždycky jet závody, které se budou líbit divákům, a bojovat o co nejlepší umístění."

Grepl PDK Mšeno. „Sezona 2012, která se nám nepovedla, je pryč, nyní hledíme dopředu," říká optimisticky mšenský manažer Petr Vandírek. „Samozřejmě bychom chtěli v tabulce mnohem výš než loni. Uvidíme, jak se nám bude dařit." Pro splnění náročných cílů uvidíme v mšenských vestách vedle osvědčených opor (Korneliussen, Kościuch) i zcela nové tváře – Australana Schleina či Dána Klindta. Absence Grega Hancocka v základní soupisce nemusí fanoušky zneklidňovat, s jeho účastí se počítá podobně jako se starty bratrů Pawlických. A když k tomu připočteme i odhodlaná vyjádření Jana Jaroše a Filipa Šitery o touze pomoci Mšenu na vyšší příčky, mohou se fanoušci Mšena v nové sezoně na co těšit. Navíc, „lovy beze zbraní" mezi nejrůznějšími jezdci včetně těch nejlepších – podobně jako ve všech dalších extraligových klubech – budou probíhat ještě celé první pololetí. Do 30. června mohou jednotlivé celky bez omezení připisovat na svou soupisku další borce. Po tomto datu k tomu budou potřebovat souhlas všech svých soupeřů.

KAREL HORŇÁK