Mistrovství ČR 125 ccm na malé dráze přivedlo do slánského depa čtrnáct nadějí sportu levých zatáček, aby bojovaly o poslední body v osmidílném seriálu letošního šampionátu. Kromě českých zástupců se divákům představili závodníci z Polska a Německa.

Suverénní postavení obhájil Jaroslav Vaníček z pražské Markéty, který nenašel přemožitele a zisk 18 ti bodů jej katapultoval na první místo. Zároveň získal i mistrovský titul pro rok 2018.

Druhou příčku vybojoval Bruno Belan, plošinář AK Slaný vyjezdil 15 bodů a potvrdil, že letošní sezona mu povedla. Třetí ve finálové jízdě A skončil Jan Jeníček ZP Pardubice.

Slánský AK v závodě dále prezentovali Sarah Fisher (klasifikována na deváté pozici, zisk 7 bodů) a Erik Puffer (získal rovněž 7 bodů a byl třináctý).

Konečný výsledek MČR

1. Jaroslav Vaníček (Markéta) 132 bodů, 2. Vojtěch Šachl (AK Divišov) 100, 3. Jan Jeníček (Pardubice) 94, 4. Bruno Belan (Slaný) 90, 5. Vojtěch Zamazal (Slaný) 65.

Mistrovství ČR do 125 ccm na klasické dráze bylo rovněž posledním kláním mladých adeptů plochodrážního sportu. Tento šampionát se skládal z devíti závodů a i zde si suverénně počínal Jaroslav Vaníček. O mistrovské body přijelo bojovat šestnáct mladých jezdců a v depu kromě českých zástupců nechyběli jezdci z Polska a Německa.

Klasická slánská dráha nejlépe vyhovovala Jaroslavovi Vaníčkovi, který ani odpoledne nenašel konkurenta a čtyři své starty přetavil ve vítěství a zisk 12 ti bodů. Jasně si tak upevnil i celkové prvenství v šampionátu.

Druhou příčku s 11ti body vybojoval divišovský Vojtěch Šachl před Janem Jeníčkem z pardubické ZP který si na své konto připsal 10 bodů.

Na dalších příčkách se seřadili jezdci, kteří vyjezdili sedm bodů a to v následujícím pořadí: Antoni Kawczynski, Vojtěch Zamazal, Bruno Belan, Štěpán Jurča.

Slánský Bruno Belan měl ve své úvodní jízdě s první pozice defekt a nebýt pomoci Vojtěcha Šachla, který mu zapůjčil svůj náhradní motocykl, nemohl závod dokončit. Divišovský jezdec tak zaslouží velké uznání.
Bruno Belan v celkovém hodnocení obsadil bronzový stupínek, další Slaňák Vojtěch Zamazal skončil na místě šestém.

Konečný výsledek

1. Jaroslav Vaníček (Markéta) 94, 2. Vojtěch Šachl (Divišov) 77, 3. Bruno Belan (Slaný) 68).

Finálový závod juniorů sedlající plochodrážní speciály kubatury do 250 ccm měl po loňském premiérovém klání v Kopřivnici ve Slaném v sobotu své druhé dějství. Jedenáct účastníků z Lotyšska, Estonska, Polska a ČR bojovalo o mistrovský titul v této mládežnické kategorii.

České barvy hájili jezdci Daniel Šilhan ZP Pardubice, Pavel Kuchař a Michal Baštecký (oba z pražské Markéty) a vestu AK Slaný oblékl Milan Dobiáš.

Každý účastník se divákům přestavil pětkrát a po konečném součtu měli dva jezdci na svých kontech zisk 13 ti bodů, což znamenalo, že o mistrovi ČR se muselo rozhodnout v dodatkové rozjížďce. Na start se postavili Pavel Kuchař a Lotyš Francis Gusts. Ten předvedl výborný start a suverénně si kráčel pro prvenství v závodě, ovšem prasklý sekundární řetěz v posledním kole znamenal, že pro titul si v poklidu dojel Kuchař a stal se tak mistrem ČR.

Výsledek Finále MČR juniorů - jednotlivců

1. Pavel Kuchař (Markéta Praha) 13+3, 2. Francis Gusts (LMF) 13+2, 3. Daniel Šilhan (ZP Pardubice) 12.

Velká cena Královského města Slaný

Nedělní dopoledne patřilo na plochodrážním stadionu ve Slaném nastupující generaci adeptů plochodrážního sportu. Mladí plošináři zde bojovali v závodě o Velkou cenu Královského města Slaný a mítink byl vypsán pro dvě kategorie a to do 125 ccm a zároveň do 250 ccm.

Vzhledem k tomu, že den před tím bojovali mladí závodníci o mistrovské body jak ve třídě do 250 ccm tak i do 125 ccm, ti dokonce jak na malé tak na klasické dráze, tak se logicky jejich účast musela v menším počtu startujících projevit na nedělní Velké ceně Královského města Slaný.

Závod do 125 ccm přivedl na start sice pět jezdců, ale především se jednalo o závodníky, kteří patří k současné špičce této kubatury. Jaroslav Vaníček je nejen mistrem ČR na malé i klasické dráze, ale především je nejlepším světovým a evropským závodníkem pro r. 2018. Vojtěch Šachl se v Evropském měřítku prezentoval třetím místem, Bruno Belan z AK Slaný byl ještě o místo lepší a ve světě je třetí.

Startovní listinu doplnil domácí Vojtěch Zamazal a pardubický Jan Jeníček.

Samotný závod na pět jízd s pěti jezdci na startu potvrdil suverenitu Jaroslava Vaníčka, který svých pět startů proměnil v maximální bodový zisk 20 ti bodů. Druhý skončil Vojtěch Šachl z AK Divišov z 15 ti body před dvojicí slánských plošinářů.

Bruno Belan byl třetí z 10 ti body a Vojtěch Zamazal získal 3 body a patří mu místo těsně pod stupni vítězů.

Poháry nejlepším závodníkům předal starosta Královského města Slaný Martin Hrabánek, který si ve svém našlapaném programu našel čas, aby zavítal mezi mladé plochodrážní naděje a popřál jim do dalších nelehkých bojů mnoho úspěchů.

Poděkování zaslouží i pořadatelé z AK Slaný, kteří zvládli sobotní celodenní program a dopolední nedělní pokračování mládežnických závodů.

Antonín Vilde