Trať není extrémně dlouhá, jen 5,5 kilometru. Ale procházka růžovým sadem vás nečeká ani omylem, vždyť převýšení je 94 metrů. Pod dvacet minut ji ještě nikdo nezvládl, rekordmanem mezi muži je Martin Růžička (20:07 v roce 2022) a mezi ženami Lenka Koubková (22:20, 2020) .

Běh pořádá Maraton klub Kladno ve spolupráci s Obecním úřadem Tuchlovice, startuje se ze zmíněného náměstí v Tuchlovicích, prezentace závodníků se koná na nedalekém fotbalovém hřišti AFK. Startovné 80 korun můžete uhradit na místě, ale registrovat se lze i předem na adresu www.haldatuchlovice.cz/registration.

Případné další informace poskytne Milan Vomastek, tel.: 724 264 588, vomastek.milan@seznam.cz

Dorazíte si vyběhnout tenhle krpál?

Já, tuchlovická halda…

Stojím tady jako jeden z mála pamětníků časů, kdy se na Kladensku těžilo uhlí. Nejdříve jsem vzhledem možná trochu strašila, ale postupnou rekultivací jsem se stala příjemnou součástí přírody. Vím, jsem uměle navršená, nemůžu se původem bratřit s normálními kopci, ale snad už mě i ty přírodní vzaly mezi sebe. Po úpravách jsem zastavila ve výšce 484 m.n.m., v některých částech jsem příjemně zatravněná a lehce se obaluji keříky a stromky.

Na mou vrcholovou plošinku vede cesta, překonává několik pater, místy je pěkně strmá. Často na mém tělese vítám turisty, bajkery a další zvědavce, kteří se rádi kochají nerušeným kruhovým rozhledem.

Moc se vždy těším na jeden středeční červencový podvečer, kdy mě dobývají běžci. Muži, ženy, mladší i starší, supí z tuchlovického náměstí, aby se nejdříve trochu zničili a vzápětí radovali z dosaženého. 

Neváhejte a přijďte i vy, znovu nebo poprvé.

Halda (Zdeněk Kučera)