V roce 2015 se s manželem Petrem Novotným a dvouletou dcerou přestěhovali do Česka z USA, kde ve městě Athens studovali na Georgijské univerzitě. O rok později přišla na svět dvojčata. Ani starost o početnější rodinu neodradilo talentovanou Hilenn od milované atletiky.

Rodina se usadila ve Cvrčovicích kousek od Kladna, musela si zvykat na nové podmínky, jinou kulturu a neznámou řeč. Po mateřské začala pracovat, ale vedle toho trénovala a závodila. To však před třemi roky skončilo.

„Atletická komunita je pro mě důležitá, i když tady jsem se v atletické komunitě cítila spíš jako cizinec. Deset let jsem nebyla doma v Trinidadu a z toho jsem přes osm let v Česku,“ prozradila třiatřicetiletá vrhačka.

Na její rozhodnutí přerušit kariéru se lze dívat z několik úhlů. „Scházela mi podpora a vlastně i trenér. Zároveň pro mě ale bylo důležité, abych měla pravidelnější práci a vyšší příjem, abychom našim dětem mohli dopřát kvalitnější vzdělání,“ přiznává Hilenn James, která pracuje jako softwarový vývojář.

„Po atletice se mi stýská. Sport je součástí mé osobnosti. Pokud bych dostala znamení, nebo tomu situace nahrála, na stadion bych se vrátila. Proč ne? Ale atletiku už moc nesleduju. Netěší mě jako dřív, spíš cítím smutek,“ pokyvuje hlavou.

Oblíbila si plážový volejbal

Sport však má stále pod kůží. „V mém životě je důležitý. Když nesportuji, moje psychika strádá, ale rekreačně zkouším jiné sporty. V poslední době hraji plážový volejbal a dost jsem si ho oblíbila,“ chlubí se bývalá atletka.

Ze začátku dost - ale postupně už o něco méně - naráží na jazykovou bariéru. „Raději mluvím anglicky. V minulosti jsem si musela vybrat mezi kariérou anebo kurzem češtiny. Vybrala jsem si kariéru. Pořád se ale snažím z české gramatiky něco pochytit. Učím se hlavně doma s dětmi. Něčemu rozumím, znám některé obecné výrazy i věty, ale je to běh na dlouhou trať,“ usmívá se.

Své děti vede ke sportu. „Ale nechávám to na nich. Jsou ještě poměrně malé a chci, aby se projevily samy. Proto se jim snažím ukázat různé sporty,“ pokračuje žena pocházející z Karibiku, kde se rodí spousta slavných atletů, ale přímo atlety by ze svých potomků mít nemusela.

„Ať už se rozhodnou pro jakýkoliv sport, tak to bude správné. Mají ho v DNA. Určitě se jim bude dařit víc než mě. Jako malou mě vychovávala jen matka a pro moje sportování neměla moc pochopení. Musela jsem sama překonat řadu překážek. Já se teď svým dětem snažím překážky odstraňovat, aby se dostaly dál než já,“ dodává.