V exotickém osmimilionovém Rio de Janeiru sice nebyla vinou velké vzdálenosti a tím finanční náročnosti taková konkurence jako před dvěma lety v Brémách (1370 oproti 3000 hráčům), za dvaasedmdesáti zelenými stoly to však poznat nebylo.

O tituly se v hale Centro, jež je součástí komplexu sportovišť, na nichž se v roce 2007 konaly Panamerické hry, zápolilo stejně urputně.
Po pětidenních bojích si česká výprava v konkurenci 51 zemí odvezla celkem patnáct medailí.

O dvě zlaté se postarali M. Cecava a L. Ruzha, který je předsedou Českomoravského klubu veteránů. „Měl jsem z jeho úspěchu velkou radost, neboť to je vynikající hráč a já měl to štěstí, že jsem s ním v Brémách mohl hrát úspěšně čtyřhru. Byl to on, kdo mě k cestě do Brazílie vyhecoval,“ prohlásil Cipra, jenž stále aktivně hraje za kladenskou Spartu. V hodnocení hráčů okresní soutěže byl v dresu jejího céčka nejlepším hráčem soutěže, když z 92 zápasů pouze třikrát podlehl!


V Jižní Americe se mu ale nedařilo podle představ. Sice v nabité soutěži postoupil ze čtyřčlenné základní skupiny, stopku mu ale v dalším kole vystavil pozdější světový šampion Angličan Lockwood. „V naší kategorii byl opravdu nejlepší,“ uznal Cipra.

S 9. až 16. místem přesto panovala alespoň částečná spokojenost, stejně jako s umístěním ve čtyřhře (5.-8.). Na vlas stejného výsledku dosáhl i druhý Kladeňák František Preis.


„Naše sportovní úspěchy mohly být lepší, ale i tak jsme dobře reprezentovali město Kladno,“ mínil Cipra. V Riu byla k vidění řada špičkových borců, zejména v mladších kategoriích se to slavnými jmény minulosti jen hemžilo (namátkou naši Milan Orlowski a Jaroslav Kunc či reprezentant bývalé Jugoslávie Kalinič).

Největší uznání a obdiv si ale zasloužila Australanka Dorothy de Low, v neuvěřitelných 97 letech nejstarší hráčka šampionátu!


Domů se čeští hráči vrátili plni úžasných zážitků. „Vidět Rio a zúčastnit se akce jako je mistrovství světa byl nezapomenutelný zážitek. Splnil jsem si svůj sen,“ přiznal Cipra, jenž nikdy nezapomene na bělostné pláže slavné a bezedné fotbalové líhně Copacabana, proslulý stadion Maracaná, výlet na 776 m vysokou horu Corcovado s 30 m vysokou sochou Krista, či další symbol města – Cukrovou horu (homole). Dále na zálivy, laguny, prales, nádherné parky, výstavné budovy a hlavně hory rozseté po celém městě.


Další MS se koná v roce 2010 v Pekingu. „Tam zřejmě nepojedu, ale příští rok se koná mistrovství Evropy k chorvatské Poreči, kam se chystám,“ uzavřel Cipra.