Co je nadějné, že do čela klubu ŠK Kladno se postavili mladí kluci. Adam Čáp a Jakub Haman si uvědomili, že pokud nynější základnu neobrodí, bude klubu do patnácti let hrozit zánik. A to si rozhodně nepřejí. Právě oni by se mohli stát nástupci třeba Karla Felkla nebo Honzy Mišička, kteří je a mnoho dalších Kladeňáků v minulosti ke královské hře přivedli.

„Většina z dvacítky hráčů našeho klubu se pohybuje už za čtyřicátým rokem života, mladší jsme tam s Václavem Kotykem jen tři, což je neudržitelný poměr,“ zoufá si kapitán A týmu Adam Čáp, který kvůli tomu založil dětský kroužek. Příležitostí, kde by si člověk mohl zahrát šachy, by na Kladně mělo být více. Například několik škol by rádo založilo svůj vlastní kroužek, ale nejsou kapacity, které by se žákům věnovaly,“ krčí rameny Čáp.

S Hamanem přitom hru na 64 políčkách hráli sami od dětství a dařilo se jim. S týmem kladenského gymnázia pravidelně postupovali až do republikového finále, odkud mají i medaile. Mrzí je, že teď je zájemců málo. ŠK Kladno v současnosti disponuje jen dvacítkou dospělých hráčů. A tým přitom nehraje špatně a podle Adama i Jakuba má na víc než druhou ligu.

„Víme, že schopnosti družstva na třetí nejvyšší soutěž dosahují. Jen bychom potřebovali sehnat aspoň jednu nebo dvě výrazné posily, jako to mají v jiných silných klubech. V extralize nebo první lize mají takové borce všechny kluby. Silné mají i u nás ve druhé lize, a tak se nám často stává, že na prvních šachovnicích prohráváme, ale na zadních šachovnicích máme výsledky dobré,“ usmívá se Jakub Haman.

Nejúspěšnější sportovec Slaného roku 2017. Slavnostní vyhlášení v Městském divadle Slaný
Anketa Nejúspěšnější sportovec roku ve Slaném startuje

Jenže sehnat velkou posilu, a celkově zafinancovat kvalitní chod oddílu, stojí peníze. Ano, i v šachách velká kvalita něco stojí a ve sportu se bohatí partneři pohybují. Jenže ŠK Kladno bojuje se základním nedostatkem financí.

„Situace není dobrá, spíš je tristní. Jestli se někomu zdá, že šachisté nemají velké náklady, tak se mýlí. My si například platíme dopravu na zápasy, na které bereme svá auta. Pomáhá nám ČSAD v Kladně, v jehož kantýně hrajeme v neděli zápasy. Kdyby se nám například rozbily šachové hodiny, které stojí v řádech tisíců korun, tak nevím, kde bychom na ně s naším klubovým rozpočtem vzali peníze“ hrozí se Haman budoucích nepříjemností.

Základ týmu však oba mladíci chválí, starší hráči u nich mají velký respekt. Už jen za dlouhé hodiny, které šachu věnují. Vždyť partie trvá kolem pěti hodin, a když vyrazíte na mistrák do Teplic nebo Karlových Varů, obětujete v tu ránu sportu celou neděli. „Ti starší mají obrovskou morálku, tu u nich obdivuji. Vezměte si, že většina z nich tráví každou druhou neděli šachy, a to už několik let v kuse bez jediné absence. Přitom většinou mají rodinu, malé děti. Vážně jim patří poklona,“ smeká pomyslný klobouk Adam Čáp.

Přesto je získání nových šachových nadšenců, zejména dětí, prioritou. I proto kluci vytvořili nové webové stránky sachovekladno.cz, na kterých zájemci získají všechny možné informace, jak se zapojit. Tak, aby zase měl ŠK Kladno třeba pět týmů, jako v nedávné minulosti. Město Vlastimila Horta a dalších výborných šachistů by si je zasloužilo.

U Centralu v Kladně srazili chodkyni, odešla po svých.
U Centralu v Kladně srazili chodkyni, odešla po svých