Akci organizuje sportovní klub Dream Body Fitness. Jeho majitel David Fechtner spojil síly se strongmanem a powerlifterem Jiřím Tkadlčíkem, několikanásobným mistrem ČR, Evropy i světa, který akci zaštítil. Zásadní podporu poskytuje město Kladno, centrum Oáza a řada firem místních i těch zaměřených na sportovní vybavení či výživu. Sám Tkadlčík bude také soutěžit – nechal o tom rozhodnout fanoušky na Facebooku. Devadesát pět procent bylo pro. Pokud vyhraje, věnuje „prize money“ kladenskému Středisku Rosa.

Podle slov manažera Dream Body Fitness Romana Zelenky proběhne už v sobotu odborný seminář s Jiřím Tkaldčíkem. V sobotu i v neděli bude prostor pro osobní tréninky a ve 14 hodin začne soutěž. Slibuje i bohatý doprovodný program včetně měření sil „příchozích“. Třeba populární „benč“, tedy tlak vleže. Dámy se budou snažit o co nejvíce zdvihů s 50 % vlastní váhy, muži se 75 %. Na první tři čekají ceny.

Ze soutěží strongmanů trochu dýchá nostalgie starých dob, kdy se moderní disciplíny silových sportů, jak je známe dnes, teprve rodily. Na konci 19. století se siláci, kteří bývali dobovými celebritami, předváděli hlavně v tehdy oblíbených varieté či cirkusech. Zároveň už vznikaly oddíly těžké atletiky, zaměřené na vzpírání, řeckořímský zápas a box.

Pomyslný „základní kámen“ novodobých soutěží byl položen v roce 1977 prvním ročníkem soutěže World‘s Strongest Man v Kalifornii. Původní myšlenkou bylo porovnat výkony vzpěračů, silových trojbojařů, kulturistů a dalších silných mužů a najít borce s nejlepší kombinací statické i výbušné síly, vytrvalosti a rychlosti.

Mezinárodní federace, která by strongmany sdružovala, zatím neexistuje. Každý stát má jednu, nebo i více vlastních organizací. Ani soutěže nemají závazný program a pravidla. Závodníci se dělí do váhových kategorií, nejčastější dělící hranicí je 105 kg.

Právě borce do 105 kg sdružuje asociace STRONGMAN CZECH U105, jejímž patronem je jmenovaný Jiří Tkadlčík. Ten plánuje pořádat pohárovou sérii 15ti závodů, včetně aktuálního mistrovství ČR v Kladně. Právě to bude prvním dílem seriálu, který se naplno rozjede v příštím roce.

Roman Zelenka nemá pochyby, že se kladenské měření sil vydaří a stane se z něj každoroční stálice soutěžního kalendáře.

Petr ŠIKOLA