„Kladno bylo vybráno, protože má nejlepší podmínky,“ uvedla jedna z organizátorek Jitka Literová.

Den plný pohybu je zdarma pro všechny. Návštěvníci všeho věku si mohou bezplatně vyzkoušet různé pohybové a sportovní, populární i zcela netradiční aktivity pod vedením vyškolených instruktorů.

Je možné vzít lekce nordic walkingu a in-line bruslení, k dispozici budou též přírodní posilovna, fotbálek, baseball, běh zumba, strečink, ale také flowin, jízda na koni nebo další netradiční sportovní náčiní jako třeba Air track apod.

Aby návštěvníci zjistili, jaké je jejich riziko civilizačních nemocí, je pro ně připraveno diagnostické centrum, v kterém si mohou nechat zdarma otestovat fyzickou kondici a na základě výsledků jim odborníci zdarma doporučí nejúčinnější pohybové aktivity.

Pro návštěvníky, kteří si budou chtít užít i adrenalinové nebo vodní hrátky je připravena sleva na vstup do Lanového centra a přilehlého Aquaparku.

Kladenské akce se zúčastní také české sportovní hvězdy současnosti. Účast přislíbili mistryně světa i Evropy ve sportovním aerobiku Denisa Barešová, mistr Evropy v moderním pětiboji David Svoboda, badmintonista Petr Koukal či dvojnásobná juniorská mistryně světa ve snowboardcrossu Eva
Samková.

Myšlenka iniciativy Česko se hýbe nadchla odborné subjekty již v prvních týdnech své existence. K devátému červnu 2011 se připojilo sedm českých měst, více než 40 sportovních klubů a fitness center, 35 soukromých společností a postupně se začínají zapojovat i školy a jednotliví sportovní profesionálové.

Nezávislá iniciativa má přispět k ozdravění populace. Fyzická i psychická kondice Čechů se podle většiny výzkumů dlouhodobě snižuje a vzrůstá výskyt civilizačních onemocnění. Může za to údajně nejen současný hektický životní styl, stres, strava, ale především úbytek pohybu.

Tím se myslí pravidelné sportování, ale třeba běžnou chůzi.

Česko se hýbe chce lidem všech věkových skupin (od dětí až po seniory) připomenout, jak je důležitý pravidelný a přiměřený pohyb pro zdraví, duševní a fyzickou pohodu, jak pomáhá zvládat každodenní zátěž a stres a že může prodloužit aktivní a plnohodnotný život.

K projektu se připojily také celonárodní sportovní asociace – Česká asociace Sport pro všechny, Asociace školních sportovních klubů, Nadace sportující mládeže, Český svaz tanečního sportu a Česká obec sokolská.