„Ve Španělsku se mi splnil velký sen z dětství,“ nezakrývá teprve dvacetiletý mladík. „Měl jsem i kousek kliky, protože jsem dojel nejprve třetí a potom šestý, výsledky se ale tak zamotaly, že z toho vyšlo druhé místo. Když mi to řekli, vůbec jsem tomu nevěřil,“ přiznává.

Dvacetiletý talent měl přitom v úvodu sezony pořádnou smůlu. Už v prvním závodu MS v Portugalsku ho trefil soupeř do kolena a zdálo se, že bude muset na operaci. Nakonec šlo jen o natažené vazy a prasklou chrupavku, pauza tedy nebyla tak dramatická. „Přibrzdilo mě to. Samozřejmě v tréninku, ale nemohl jsem ani na závody do Argentiny a Francii jsem odjel jen tak, že jsem ji odjel. Paradoxně se mi však povedl hned první závod po zranění, mistrovství republiky ve Stříbře,“ vzpomíná syn bývalého československého motokrosového reprezentanta Františka Smoly staršího.

Ve Stříbře dojel druhý a třetí, ale jinak mu republika tolik nejde, byť ještě může zaútočit na druhého Sukupa. „Republiku jedu pořád s menší motorkou a ambice byly asi vyšší. A jestli mi vadí přesedávat ze silnější motorky na slabší? Ani ne, ta malá je oproti půllitru hračkou,“ usmívá se.

Právě republika ho čeká o nadcházejícím víkendu ve Vranově u přehrady. V neděli tam závody začnou ve 13 hodin. Poté ještě přijdou podniky MS v Německu, Finsku a Švýcarsku. A tak dvacetiletý kluk, který by se mohl někde bavit s kamarády, nastoupí dovolenou jako každý rok až na konci září. „To je bohužel jediná šance. Ale zase se podívám po celém světě, což je paráda. Nejvíc se mi letos líbilo asi ve Slovinsku, kde to bylo fakt kouzelné. Naopak Bulharsko není nic moc, je tam hodně špíny,“ vysledoval.

Smola prožil nedávno i úlek poté, co v autě bourala jeho starší sestra Linda Zelenková. Nehoda byla dost vážná, ale Linda je už v pořádku. „Už je doma, což je moc dobře. Těžko říci, co se stalo, protože ona jezdí opravdu dobře,“ míní její bráška, který by potřeboval podle pozorovatelů vylepšit hlavně starty. „To je pravda, na nich ztrácím. Je to ale i tím, že zkraje mají všichni hodně sil a jedou ve strašném tempu, navíc jsou zkušenější. Mně se zase dařívá potom na trati, kde jsme schopen předjíždět i ty nejlepší. A dostat se před mistra světa Salviniho, jako se to povedlo právě ve Španělsku, to je úžasný pocit,“ dodal František Smola.


close zoom_in