Každoročně na něm prý startují ti největší extra mega ultra magoři z celého Slovenska.

"Jsem jediným cizincem mezi šedesátkou startujících na trase dlouhé 333 kilometrů s převýšením 8291 metrů. To zavazuje. Nesmím té naší kotlině udělat ostudu," řekl si před závodem dvaačtyřicetiletý cyklistický nadšenec a s úsměvem dodal, že se bude držet nápisu na stánku s pivem: "Keď české, tak kráľovské." Chtěl skončit v TOP 10. To by byl spokojený.

Start byl v pátek ve Spišské Nové Vsi. První překážkou byl asi půlkilometrový průjezd temným tunelem korytem potoka. A pak už jen krása. Nekonečně dlouhý výjezd na hřeben. Nekonečně dlouhý sjezd do doliny. A znovu a znovu.

"Na tak dlouhé výjezdy nejsem od nás zvyklý. To vše pod tvrdou palbou slunečních paprsků," prozradil Silný.

Svoji kůži však nemínil prodat lacino. Při nočním stoupání na nejvyšší bod závodu Javorinku (1154 m) byl na pátém místě. Do cíle zbývala necelá stovka kilometrů převážně z kopce.

Údolí však zahalila studená mlha, že nebylo vidět na krok. "Můj motor se zadřel a já se čtrnáct kilometrů před cílem pozvracel. Než se ze mě stal znovu šarmantní gentleman, několik šohajů mě předjelo," přiblížil a dodal, že do cíle přijel v sobotu ve 04:21 hodin po více než dvaceti hodinách jízdy jako desátý v pořadí!

Ještě výraznější stopu zanechal při závěrečném slavnostním ceremoniálu, kdy v tombole vyhrál hlavní cenu - nové horské kolo!

"Kluci, kteří se mnou seděli u stolu z legrace říkali, že vyhraji. Vstal jsem a akorát zaznělo mé jméno," prozradil. Losovalo ze z 36 borců, kteří závod dokončili v limitu 33 hodin.

Závod opětovně vyhrál Benko z Popradu, jenž trasu zvládl za 16 hodin 53 minut.

Aby se Milan Silný nenudil, vymyslel cyklistickou Pohádku o 12 měsíčkách. Uplynulý víkend dal non stop jízdu na 1000 km, přičemž mezi sebou propojoval místa, jejichž název alespoň trošku připomíná jednotlivé kladendářní měsíce.

Začal na jihu Čech v Ledenici, pokračoval do Únice (Strakonicko), Březnice a Dubenec (Příbramsko), Květnice (Praha), Červenice a Červeněves (Liberecko), Srbeč (Rakovnicko), Zářičany (Kutnohorsko), Římovice (součást Golčova Jeníkova) a Líšnice do Prosenic (Přerovsko).   

"Myslím, že mnoho lidí u nás není, kteří by takhle ujeli tisícovku," minil Silný a dodal, že na to potřeboval 53 hodin.