A co je nejdůležitější - bez nároku na finanční odměnu s obdivuhodnou přesností archiváře vede statistiky kladenského sportu především ledního hokeje a fotbalu. Jeho až mravenčí práce je pro město Kladno velmi cenná.

Jan Soldán ale nezapomíná ani na své jihomoravské rodiště. Svědčí o tom dvě napsané knihy, které mu vyšly a obě se zaměřují právě na oblast jižní Moravy, její novodobou historii i například místní lidové zvyky.

Narodil jste se na jižní Moravě. Přesto jste již řadu let známý jako jeden z nejzarytějších kladenských patriotů. Jak k tomu vůbec došlo?
V půlce 80. let jsem se přestěhoval za svou ženou do Kladna, a začal jsem pracovat v Kladně a ve Středočeském kraji. Tam, kde žiji a pracuji, jsem doma a tuto krajinu miluji a fandím jí a lidem zde žijícím. Kladno mám opravdu rád a fandím veškerému kladenskému dění.

Věnujete se v Kladně především archivářské práci v oblasti sportu. Navázal jste tak na činnost, žel již zesnulého legendárního sportovního archiváře Josefa Jágra. Jaké jsou Vaše vzpomínky na něj?
K archivařině jsem se dostal čistě náhodou. Mám rád sport, který jsem ze zdravotních důvodů nemohl provozovat. Doma jsem si dělal různé přehledy a tabulky a sport jen sledoval. Když začínal SK Kladno novou sezonu 2003-04, moje manželka se vydala do kanceláře SK, aby mi tam koupila permanentku. V kanceláři byl přítomen legendární kladenský odchovanec Honza Suchopárek, kterému se pochlubila mou zálibou. Honza jí doporučil, abych navštívil okresní archiv, kde pracuje na sportovní části Josef Jágr.

Jaké bylo vaše první setkání?
Zdál jsem se mu dobrý pro spolupráci, a tak nastala doba mého seznamování s archivem. Pepík se jím zabýval více jak šedesát let a já mu začal dělat „nosiče vody“ a nebo také servismana. Třídil jsem materiály dle druhů sportu a také materiály o osobnostech kladenského sportu.
Po smrti Josefa Jágra v jeho práci pokračuji. Udělal pro propagaci sportu na Kladně velmi mnoho. Jeho sportovní oddělení je uznáváno odborníky po celé republice. Kladno dosud jeho zásluhy dostatečně neocenilo.

Luboš HORA