Ondřej Pavelec, Tomáš Plekanec, Eliška Klučinová, Libor Malina. To je jen zlomek jmen, která svou zem reprezentovala na velkých akcích včetně olympijských her. I na ně vzpomínal bývalý ředitel sportovního gymnázia Jiří Stejskal při slavnostní vernisáži výstavy v prvním patře obchodního centra v ulici Petra Bezruče. Právě Stejskal byl dobrou volbou pro úvodní řeč, vždyť ve škole dlouho „vládl“ a i nyní na ní působí alespoň na částečný úvazek. Je jeho životem. „Pětatřicet let je dneska téměř polovina lidského života, takže budu mít školu v srdci pořád,“ říká muž, který v soukromí roky pracoval jako vedoucí národního týmu českých hokejových veteránů a také patří k nejlepším na světě v jízdě s psím spřežením.

Výstavu samotnou, kterou můžete navštívit do 28. ledna, ale připravila a zrealizovala Světlana Stiegerová, která má ve škole na starosti výtvarnou východu. „Už jsme se s obchodním centrem domluvili na další výstavě na příští rok, kde propojím výtvarnou stránku i s hudební. Bude společná se školami ze Strašecí a Stochova, kde pracují moje bývalé spolužačky ze studia výtvarného designu. Díky nim vím, že žáci těchto škol jsou po výtvarné stránce vynikající,“ řekla Deníku Stiegerová.

Tu pochválila – nejen za výstavu, ale i za bezvadný vánoční koncert - i ředitelka školy Květoslava Havlůjová. Ta nastínila i jednu zajímavou novinku školy, která se chystá od září. Sportovní gymnázium a gymnázium Kladno zřejmě obohatí další třídy, které se budou specializovat na sportovní a zejména fotbalový management a budou vyšší odbornou nadstavbou pro studenty po maturitě. „Bylo by to dobré pro uplatnění některých našich studentů,“ myslí si Květoslava Havlůjová.

V pronajatých třídách gymnázia by měly fungovat třídy pro denní i kombinované studium, celkem zhruba pro stovku studentů. Ti budou pod vedením lektorů velkých jmen jako Ivan Hašek, Jozef Csaplár, Rudolf Řepka, Martin Hašek či Antonín Barák st. vstřebávat učivo týkající se třeba trenérství a rozvoje hráčů, mentálního koučinku, sportovního, finančního i bezpečnostního managementu, klubového PR, sportovního eventmarketingu nebo sportovního práva i etiky.

„Ze sportovců, kteří se dostali na svůj výkonnostní strop, by se mohli vyvíjet dál odborníci na fotbalový management. Uvidíme, zda se to od září povede zavést, ale už máme podepsáno memorandum se zřizovatelem VOŠ. V České republice a dokonce celé střední Evropě podobná škola není,“ upozorňuje Květoslava Havlůjová.

Každopádně se sportovní gymnázium díky novému projektu dost možná stane dalším zajímavým centrem sportu pro celou republiku, studium managementu totiž bude lákat bezpochyby mladé lidi z celých Čech.