K jejich růstu využívá nejnovější trendy a svým způsobem je vzorem pro bývalého tenistu Michala Cipro, jenž má v plánu postavit na okraji Unhoště – směrem na Svárov, tenisový areál se šesti kurty. Čtyři budou antukové a dva s tvrdým povrchem schová pod svoji střechu hala.

Hektarový pozemek už zakoupil „Pokud všechno půjde podle mých představ, mohlo by se na jaře začít stavět," přiblížil své představy a současný stav.

Hráčskou kariéru ambiciózního trenéra ukončily zdravotní komplikace. Ač s bílým sportem začal až v osmi letech, propracoval se do české reprezentace do 14 let. Vedle vlastní píle jeho růstu pomohla cesta, již s otcem začali razit mezi lety 1998 a 2000.

V té době děti převážně vyrůstaly a hrály v rámci klubů. „Chtěli jsme dělat tenis jinak. Můj výkonnostní skok byl obrovský díky týmu, který byl okolo mě vytvořený, a také individuálnímu přístupu," přiblížil s tím, že když se po střední škole rozmýšlel, co dál, řekl si, že bude dělat tenis jinak.

Podstatou je průkopnická myšlenka z doby jeho největšího růstu a je také základem současné Open tennis academy, již provozuje na unhošťských kurtech na Čeperce a ve Velké Dobré.

Cipro nemíní pracovat jako v klubech, kde naberou například dvě stě dětí, jež proženou trychtýřem, aby z vysokého počtu zbyly pouze dvě tři nejtalentovanější.

„Ostatní neřeší. My se snažíme ke každému přistupovat individuálně a dát mu maximální servis," řekl a dodal, že v současnosti hledá už třetího kvalitního profesionálního trenéra, jenž by si mimo jiné dokázal vzít zmíněnou vizi za své.

Nedávno pro své juniory podepsal spolupráci s Karolínou Stuchlou, bývalou 97. hráčkou žebříčku WTA ve čtyřhře.

Michalovy trenérské začátky nebyly snadné. Ještě před čtyřmi lety jezdil po Kladensku, lepil plakáty a modlil se, aby vůbec měl svého, jak říká, prvního klienta. "Až po dvou měsících se mi ozval první," usmál se při vzpomínce, která ještě nestihla zapadat prachem.

Za čtyři roky udělal kus práce. A jaké to bude za další čtyři?

„Tak to si nechám pro sebe. Prozradím jen, že moje plány jsou velké," řekl kouč, jenž mezi dětmi považuje za profesionály ty, které mají odpovídající přístup, ne pouze výkonnost, jež se může časem při poctivé práci výrazně zlepšit.

Na druhou stranu přiznává, že služby jeho týmu jsou o něco dražší, než jsou zaběhlé taxy.

MOTTO: „Sport je součást výchovy jedince, nástroj socializace, způsob jak dětem ukazovat hodnoty, principy. Pak je na nich, jestli je chtějí respektovat. Každopádně ale o nich můžou přemýšlet.

Sportovní klub, komunita je další učitel, vzor – doplňuje rodinu, školu, kamarády… Vytváří vazby mezi lidmi, vede ke zdravému životnímu stylu… A tohle, aby fungovalo, tak to musí BAVIT." Michal CIPRO

www.opentennisacademy.cz