Prvním cílem čerstvé mistryně republiky v hodu diskem Elišky Staňkové je postup z kvalifikace. „Je to moje první možnost, kdy mám šanci postoupit do finále," tvrdila.

Evropská premiéra to ale pro ni není. Na šampionátu starého kontinentu už jednou startovala. Bylo to před dvěma lety v Helsinkách, kde však neměla formu a limit splnila náhodou. Přesto z toho bylo slušné třinácté místo.

„Tam jsem si jela víceméně jen dobře zazávodit, teď ale házím takové metry, že by to na postup z kvalifikace mohlo stačit," prohlásila.

O její aktuální formě vypovídá nedávný osobní rekord 59,34 m, který si vytvořila na kladenském mítinku. Limit na ME se jí však podařilo splnit po měsíčním snažení.

„Překonala jsem ho až v době, kdy jsem předpokládala, že limit budu mít za sebou. Od té doby ho házím každý závod 
a možná je lepší, že forma přišla právě teď," uvedla diskařka, která si pochvaluje spolupráci s psycholožkou a trenérkami.

A kdy padne šedesátimetrová hranice? „Cítím se na ni už dlouho a doufám, že to vyjde už příští týden," přála si s tím, že pokud by na postup stačilo třeba 58 m, nezlobila by se.

Do Švýcarska odlétá v úterý a do té doby bude pilně trénovat, byť ne v takovém objemu jako třeba před měsícem.
„Ženské tělo je jiné, potřebuje mít stálou zátěž, takže budu trénovat do posledního dne," uvedla žena, jež pochází z Kraslic a Kladno si vybrala nejen kvůli skutečnosti, že je blíž než Praha, ale také proto, že zde našla výborné podmínky – hezké prostředí a dobře fungující klub.

„V Praze jsem sice zaměstnaná, Kladno je ale pro mne lepší," uvedla žena, jež je už pět let trenérkou ve fitness centru, což je takřka ideální kombinace. V případě potřeby se může připravovat i v rámci zaměstnání. „Raději však cvičím na stadionu," přiznala.

S diskem začala až jako plnoletá, když předtím se věnoval basketbalu. Možná proto se na vrchol dostává až teď v devětadvaceti letech. Dnes hází vzdálenosti, na nichž měla podle sebe být o dost dřív. „Proto doufám, že ještě mám před sebou víc dobrých roků," přála si žena, jejíž pravou paži zdobí od Vánoc tetování.

Po nějakém motivu vždy toužila. „Jen jsem nevěděla jaký by to měl být. Chtěla jsem to spojit se sportem a až v jednom studiu mi poradili přesně to, co jsem chtěla. Mám tam abstraktního diskaře," přiblížila Staňková, jež má velkého psího miláčka, hodně času tráví se svým neúnavným ohařem.

K stadionu na Sletišti má vazbu i její trenérka na techniku Věra Pospíšilová Cechlová. Bývalá výborná diskařka je odchovankyní AC Tepo Kladno a absolventkou zdejšího sportovního gymnázia. Na tréninky dojíždí i se svým malým synkem.

Na kondici pracuje s další legendou české atletiky, kladivářkou Lucií Plašilovou, dříve Vrbenskou. Ještě před tím ji trénoval manžel české rekordmanky Šilhavé.

Kladno bude mít v Curychu ještě jednu atletku na kterou může být pyšné. Jmenuje se také Eliška, a byť závodí za USK, je odchovankyní Tepa a jako Kladeňačka se stále cítí.

Sedmibojařka Klučinová by mohla docílit umístění v první pětce. Její osobní a český rekord, jehož dosáhla rovněž na Sletišti, má od června hodnotu 6460 bodů.