„Na důležitost trenérů, kteří věnují dětem desítky hodin měsíčně, je bohužel snadné zapomenout. Naše akce má proto za cíl dát dětem i jejich rodičům možnost vyjádřit svým trenérům poděkování, pro které jinak není vhodná příležitost. Poděkování za to, že se trénování věnují ve volném čase, místo na chatu jedou o víkendu na soutěž, dovolené tráví místo s rodinou na soustředění s klubem,“ vysvětluje smysl akce její zakladatel Petr Rydl.

Na stránkách akce proto může veřejnost nominovat trenéry ze svého okolí, kteří následně obdrží dopis s poděkováním od těch, kteří je nominovali. V loňském roce se podobného poděkování dostalo zhruba 350 trenérům, za celých sedm ročníků pak bylo oceněno zhruba jeden a půl tisíce koučů

Celá akce vyvrcholí na podzim soutěží o titul Trenér mládeže 2023, do níž se probojují přes několik kol nejlepší nominovaní trenéři. V loňském roce ovládla soutěž Monika Vojtová, trenérka karate z Českých Budějovic.

Martin Pánek trénuje v Poděbradech malé hokejisty v kategorii páté a šesté třídy.
Těšilo by mě, kdybych viděl své svěřence, jak válí v extralize, říká Pánek

„Když mi přišlo poděkování od dětí, které trénuji, byla to pro mě krásná odměna a důkaz, že má moje práce smysl. Z pozvání na Den trenérů mládeže jsem pak měla nesmírnou radost. Potkala jsem tam spoustu skvělých lidí, se kterými jsme si vyměnili spoustu zkušeností a tipů ohledně trénování. Celá akce mě nesmírně posunula a věřím, že díky ní dokážu dětem předat ještě více než předtím,“ vyjádřila se poslední vítězka.

„Soutěž je pro trenéry mládeže opravdu skvělá. Nejde ani tolik o žádnou materiální hodnotu, ale spíš o psychickou podporu pro trenéry, kteří to velmi často dělají i ve svém volném čase. Mám velkou radost, že jsem se tam vůbec dostal. Znám i některé trenéry, kteří se tam dostali loni, strašně jsem jim fandil. Mám z toho velkou radost, že jsem tam byl a umístil se takhle vysoko. Je hezké, že i rodiče si váží toho, jakou práci odvádíme,“ dodal poděbradský hokejový trenér Martin Pánek, který loni skončil na druhém místě.

Mistrovství České republiky ve squashi se bude hrát na unikátním skleněném kurtu za necelých šest milionů korun.
Republikové mistrovství ve squashi láká na unikátní kurt za miliony korun

K Vojtové, Pánkovi a dalším úspěšným trenérům mládeže se teď můžou přidat další, kteří budou mít šanci získat finance na svůj další trenérský rozvoj. Stačí je nominovat.

„Často mluvíme o výkonech sportovců nebo o úspěších vrcholových trenérů. Málokdy si ale dostatečně vzpomeneme na trenéry mládeže. Bez nich by přitom český sport nemohl existovat. Proto chceme podporovat všechny, kdo vedou děti ke sportu a pohybu – a proto jsme se také stali partnerem akce Díky, trenére,“ zakončuje Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury.

Matěj Krsek na dráze Ataköy Arény
Do halové čtyřstovky jsem se nezamiloval, říká Krsek. Navzdory postupu do finále