Úderem hodiny startu první vlny závodníků totiž přestalo pršet a podmínky vydržely až do odpoledních hodin, kdy se u pěnivého moku mimo jiné probíral průběh dalšího z podniků Poháru běžců Kladenska a Rakovnicka.

Nejrychleji zvládl trasu v okolí Kamenných Žehrovic a Doks jeden z favoritů, kačický Ondřej Čadek ze Sokola Unhošť, který tento podnik ve svých osmadvaceti letech běžel teprve podruhé a podruhé byl nejlepší. Trať dlouhou 6200 metrů zvládl za 23:13 minut. V cíli si pochvaloval podmínky, jedno velké "ale" tam však bylo.

„Konečně bylo mokro. V takovém počasí se běhá nejlépe. Scházelo však málo a odvezli mě, protože v jednom úseku to hrozně klouzalo. Ještěže mám z běžek natrénovaný balanc,“ usmíval se v cíli a přiznal, že nemá pro mokrý povrch vhodné obutí.

„Jsem hrozný lempl. Nemám rád nakupování, takže celý rok běhám v jedněch botách. Dnes se mi to málem vymstilo,“ řekl a poznamenal, že nepočítal s tím, že porazí borce, kteří byli před týdnem na Lapáku lepší – v cíli druhého loňského vítěze Miloše Kořínka (23:41) a třetího Františka Dočekala (23:58).

Naopak vítězka kategorie žen Jana Zímová z Maratonského klubu Kladno (26:34) speciální krosové boty využila a závod vyhrála už potřetí. Za svým osobním maximem zaostala traťová rekordmanka o 51 vteřin.

Zkušená závodnice přiznala, že závod v kopcovitém terénu byl náročný. Podvědomé obavy měla z kluzkých seběhů, protože před osmi měsíci podstoupila operaci kolene, tudíž si v nich nebyla úplně jistá.

Vzhledem k okolnostem byla s časem spokojená. "Škoda, že se voda po dešti nestačila vsáknout, čas mohl být ještě lepší,“ uvedla s tím, že kopce dvakrát nemusí. „Ale jednou za čas si je dám ráda,“ podotkla běžkyně z Hořešovic a doplnila, že raději běhá v silničních botách.

Na pomyslné stupně vítězů se vešla i její klubová kolegyně Martina Bradáčová z Lubné (28:25) a Denisa Elznicová z Kladna (29:07).

Běžecký podnik v chráněném území Kalspot vymyslela jeho ředitelka Jitka Růžičková, která byla moc ráda, že průběh závodu nenarušil déšť. Litovala ale, že koronavirová opatření nedovolila tradiční průběh, včetně předávání cen nejlepším napříč kategoriemi.

„Jsem však ráda, že se závod povedl, byť to nemohlo být se vším všudy,“ prohlásila.