Na start 19. ročníku Svatojánského běhu se postavilo 106 závodníků a téměř se zopakoval loňský rekord, který činil 115 odvážlivců. Že toto číslo nepadlo, zapříčinilo možná mrazivější počasí.

Hlavního organizátora závodu Zdeňka Kučeru tento fakt příliš netrápil: „Nevadí, že je tady méně běžců než loni, i tak všem děkuji za velmi hojnou účast,“ zářil štěstím před samotným startem.

Závod organizovaný Maratónským klubem Kladno byl dlouhý 7,5 kilometru. Sedm let starý rekord Martina Wiplera (24:02) ale odolal o více jak minutu.

Před startem však měl Kučera poněkud jiný názor: „Nejlepší maximum by se mohlo třást v základech, očekávám rozhodně alespoň atak.“ Nicméně s tipem na favority se už nemýlil ani v nejmenším: „Procházka by měl soupeřit s Američanem Davidem Kawou, ten ale bude mít nevýhodu, že trať vůbec nezná.“

A toto hledisko se v cíli jevilo jako rozhodující. David Kawa z Kerteam Praha totiž doběhl jako druhý se ztrátou 27 sekund, celkově třetí s téměř devadesátivteřinovým odstupem skončil Jiří Wallenfels ze Sokola Královské Vinohrady.

Nejrychlejší ženou byla opětovně Helena Poborská z Kerteam Praha, která sice obhájila prvenství, ovšem za pět let starým nejlepším výkonem kladenské Radky Holubové zaostala o více než minutu.

Viktor SANDEV