„Na základce jsem byl snadná oběť, byla to spíš psychická šikana. Byl jsem flegmatik, takže jsem to tehdy neřešil vůbec,“ svěřil se se svojí zkušeností se šikanou zápasník Zdeněk Polívka, který v Oktagonu ve střední váze posbíral už osm vítězství.

„Nikdy jsem nebyl v pozici šikanátora ani šikanovaného. Jen v roli diváka. Když šikanátorovi jako obecenstvo nedáte pozornost, nebude mít potřebu to dělat. Je důležité se oběti zastat,“ přidal Václav Holota, který má ve welterové váze Oktagonu jen o jediné vítězství méně než Polívka.

Všichni zápasníci se shodli na tom, že právě bojové sporty pro ně byly způsobem, jak získat potřebné sebevědomí. „Teď už bych do toho šel a agresorovi bych se postavil. Dřív ale ne,“ přiznal zkušený zápasník Miroslav Brož, kterého čeká další souboj už příští sobotu v pražské O2 areně.

Jak sami bojovníci přiznali, v současnosti se setkávají zejména s kyberšikanou na sociálních sítích, kde často schytávají urážky za své výkony v oktagonu. „Není to jen v komentářích, ale někteří lidé píšou zprávy i přímo mně nebo mé ženě,“ svěřil se mladým středoškolákům Holota.

Studenti kladenské SOŠ a SOU se po tématu šikany mohli zápasníků Oktagonu ptát na cokoliv, co je zajímalo. Řeč přišla na finanční náročnost MMA, idoly sportovců, sny a cíle nebo hokej, jehož trénování se Brož vedle zápasení věnuje.

Největší debatu ale rozproudila jednoduchá otázka na všechny zápasníky. „Sypete?“ ozvalo se z publika.

„Jsme rádi, že si to myslíš, protože to znamená, že asi vypadáme dobře,“ řekl se smíchem Polívka.

„Zkusil jsem to, ale nedělalo mi to dobře. Měl jsem z toho zdravotní problémy. Tehdy jsem chtěl být velký a zlý, proto jsem to zkoušel touhle cestou,“ přidal svoji zkušenost Holota a spolu s kolegy upozornil na škodlivost jakéhokoliv dopingu i jiných drog.

Po skončení debaty se zápasníci se studenty ochotně vyfotili a rozdali jim svoje podpisy. Připravené občerstvení v podobě chlebíčků ale odmítli. Například Brož totiž za deset dní potřebuje shodit ještě 11 kilogramů, aby splnil váhový limit pro svůj zápas.