OD NEJMENŠÍCH PO DOSPĚLÉ

Zakladatelem TC R.A.K.. je známý choreograf a tanečník Jan Liška. Tančil na zaoceánských lodích, v nejlepších českých muzikálech, pracoval s největšími českými pěveckými hvězdami. Od roku 1992 přihlašuje své svěřence na republikové i světové soutěže. Klub zaměřil na taneční styl Show Dance Formation. od roku 2005 na Hip Hop Formation a ještě o něco později také na Disco Dance a Street Dance Formation. To vše byly dobré volby, protože velké procento dětí oslovily a dnes je jich 1600, které několikrát týdně v TC R.A.K. nacvičují své sestavy.

„Máme tanečníky ve všech věkových kategoriích, od dospělých přes juniory až po nejmenší děti. V roce 2005 jsme otevřeli školu v Kladně, roce 2010 ve Slaném a v roce 2015 také v Příbrami,“ říká další z tahounů R.A.K., manažer Jan Kravec.

ZAČALO TO V BEROUNĚ

Nejstarší a pořád ještě největší berounskou pobočku v letošním roce navštěvuje 575 členů, o které se stará tým sedmnácti lektorů. Mezi taneční styly, které zde vyučují, patří Show Dance, Disco Dance, Hip hop, Break Dance a gymnastika. „Nejvíce je zastoupen Show Dance. V této kategorii například skupina v hlavní věkové kategorii vyhrála v roce 2017 a 2018 mistrovství republiky v soutěžích CDO a byla tak nominovány do soutěže Mistr mistrů,“ chválí úspěšné formace Kravec. A doplňuje, že v Show Dance se také dětská, juniorská a hlavní věková skupina téměř každoročně probojuje i na mistrovství světa, kde patří mezi TOP 15 skupin z celého světa.

Dalším velmi zastoupeným stylem je Disco Dance, s nímž třeba dospělácká skupina s choreografií Level Up ovládla republikový šampionát. Disco Dance se více věnují i Tereza Torová a Karolína Černá, které se letos zúčastnily Světového poháru. Černá tam skončila ve velké konkurenci na 23. místě a Torová byla dokonce druhá v kategorii solo freestyle formace.

KLADNO JEDE UŽ 14 LET, SLANÝ DEVĚT

V roce 2005 otevřela své brány mladým tanečníkům také pobočka v Kladně, která je už téměř tak velká jako berounská. Letos čítá 565 členů a třináct lektorů. I zde jsou zastoupeny převážně styly Show Dance a Hip Hop, dále pak Disco Dance, Break Dance a gymnastika.

„Letos dětská skupina s choreografií Tajemství knihovny obsadila na mistrovství republiky v kategorii Show Dance formace 2. liga druhé místo a juniorská skupina s choreografií Gondola byla čtvrtá,“ říká Jan Kravec. Ze vzpomínek vytahuje i velký úspěch z roku 2017, kdy hiphoperská skupina s choreografií Musicology skončila druhá na soutěži Beat street, což je Mistrovství České republiky ve Street Dance formacích. „To byl krásný úspěch.“

Po dalších pěti letech, tedy roku 2010, se otevřela pobočka také ve Slaném. Tu letos navštěvuje 182 členů, kterým se pilně věnuje pětice lektorů. Zde vyučují převážně Hip Hop, ale probíhá tu i výuka Show Dance, Break Dance a gymnastiky.

Choreografie hlavní věkové kategorie s názvem Unchained letos zajistila TC R.A.K. první místo na mistrovství České republiky v kategorii Freeshow formace extraliga.

TANČIT MŮŽE KAŽDÝ

Roku 2015 se otevřela pobočka v Příbrami, kterou navštěvuje již 320 členů o něž se stará pět lektorů. I zde je nejvíce zastoupen taneční styl Show Dance, dále pak Disco Dance a gymnastika.

„Zmínit můžeme umístění nejmenších tanečníků ve věku 5-8 let, kteří se s choreografií Na požární stanici zúčastnili mnoha soutěží a přivezli vždy první místo, což je parádní úspěch,“ dodal Jan Kravec, který tímto zve další děti, které tanec oslovuje.

Zároveň děkuje za podporu všem rodičům a také vedení Městských úřadů Beroun, Králův Dvůr, Příbram, Slaný a Magistrátu města Kladna, které finančně projekt podporují. Vždyť v tanečním centru R.A.K. si skvěle zacvičí jak ti, kteří mají ambici ve svém sportu překonat velké mety, tak ti, jimž postačí radost z pohybu.

Taneční centrum R.A.K.

Beroun: od roku 1992

Počet lidí: 575 tanečníků

Počet trenérů: 17 lektorů

Taneční styly: Show Dance, Disco Show, Street Dance, gymnastika, Break Dance

Kladno: od roku 2005

Počet lidí: 565 tanečníků

Počet trenérů: 13

Taneční styly: Show Dance, street dance, Disco Show, gymnastika, Break Dance

Slaný: od roku 2010

Počet lidí: 182 tanečníků

Počet trenérů: 5

Taneční styly: Show Dance, Street Dance, Break Dance, gymnastika

Příbram: od roku 2015

Počet lidí: 320 tanečníků

Počet trenérů: 4

Taneční styly: Show Dance, Disco Show, gymnastika.