Třináctiletá Tereza Lamačová může být v Olomouci, kde se jubilejní padesátý ročník Poháru rozhlasu odehraje, velkým želízkem v ohni kladenských sportovních gymnazistů. Na dráze toho umí opravdu hodně. Hlavně je rychlá, proto ji můžete nejčastěji vidět na šedesátce, dvoustovce nebo třístovce. Ale také v dálce, kde má rekord 543 cm a skočila už dokonce o deset centimetrů dál. Výkon 553 cm se ale nepočítá – chyběl měřič větru.

„Trénuje jí Hanka Větrovcová, ale dobře vím, že je to talent. Velký talent,“ říká na adresu závodnice šéf kladenské atletiky Jiří Klesnil.

Lamačová, to je v kladenské atletice pojem. Jiřina, později Procházková, to dotáhla až do reprezentace. Ale na příchodu Terezky do světa atletiky vliv neměla. „Příbuzné prý jsme, ale hodně vzdáleně. Mě přivedla starší sestra v šesti letech. Já to totiž měla tak, že co dělá ona, to musím já také,“ směje se mladá dáma.

Jejím snem bylo stát se vícebojařkou. Tak jako třeba elitní Češka v téhle disciplíně Eliška Klučinová, která také v Kladně vyrůstala. Proti je zatím zdraví. „Mám určitý problém, ale časem by to mělo být dobré. Zatím se víceboji věnovat nemohu, ale pořád věřím, že to jednou půjde,“ říká dívka, jíž se v kariéře povedlo vyhrát Olympiádu dětí a mládeže v běhu na 60 metrů, navíc v dálce skončila o pouhé dva centimetry čtvrtá.

I proto už ji Kladno letos postavilo do závodu žen, rovnou v extralize. „Dobrá zkušenost,“ culí se.

Do Olomouce na Pohár rozhlasu se těší. S dalšími děvčaty mají skvělou partu, pohyb na Moravě si užijí. Navíc se mohou setkat s hvězdami minulosti i současnosti, jako Tomášem Janků, Šárkou Kašpárkovou nebo patronkou letošního ročníku Michaelou Hrubou. „Těším se, bude to zážitek,“ dodala Terezka Lamačová.

A co jí do Olomouce popřát? Můžeme se vrátit na začátek článku.

Ať je jak vítr!