Jeden z organizátorů Karel Vítek říká, že na první pohled tento text může vypadat jako pozvánka na další z řady dnes populárních extrémních závodů, ale není tomu tak.

„Plus Trail v lesích kolem Kačáku je připravován jako zábavné zpestření krosové sezóny pro všechny rekreační běžce,“ uvedl s tím, že na závod není nutná žádná speciální příprava: „Jedná se o terénní běh zpestřený několika přírodními překážkami, nestavíme žádné monstrózní věže, houpačky či lanovky, jak lze někdy vidět na komerčních akcích,“ dodal.

Vítek, který je jinak pravidelným účastníkem extrémních běžeckých závodů, by rád sportovcům nabídl přístupnou alternativu k náročným výzvám: „Při Plus Trailu si běžci užijí pohyb v přírodě, nejspíš se při zdolávání překážek i trochu zašpiní, ale našim záměrem není vyvolávat pocity nebezpečí či vyčerpání. Důležité je se pobavit, protáhnout tělo a mít si po závodě o čem povídat s přáteli.“

Závod startuje u sportovní haly v Doksech u Kladna. Kdo se nestihl přihlásit předem, může se k závodu registrovat i v sobotu ráno, prezentace je už od půl deváté. Ostrý start je naplánovaný na desátou.

Hlavní pětikilometrová trať je vyhrazena především pro dospělé běžce, dětem je pak určen jednodušší doprovodný závod na 1500 metrů. Pořadatelé doporučují všem si vzít vhodné boty a takové oblečení, u kterého vám nebude vadit, když se trochu namočí a zašpiní. Podrobnější informace najdete www.plustrail.cz.

Závod vymyslel zmíněný Karel Vítek, který má s tímto druhem měření sil velké zkušenosti. Jak prozradil, na běžce čeká deset až dvanáct přírodních překážek. Měly by být bezpečné, poněvadž budou při zemi. Do výšky se nepoleze. Maximálně se budou účastníci po čtyřech škrábat do prudkého stoupání.

Jak bylo zmíněno, má Karel přes svůj nízký věk s trailem dost zkušeností. Začal ale běhat na dráze. Kroužit pořád dokola a nic nevidět ho záhy omrzelo, tudíž nasměroval svoje kroky do lesa. Ani běh po zpevněných cestách ho však neuspokojoval, a tak jednou odbočil na pěšinu.

„Tam jsem našel všestrannost, která mně do té doby scházela,“ uvedl student třetího ročníku kladenského gymnázia, jenž už nehájí Klub orientačních běžců Kladno, nýbrž SK Praga, kde mu nabídli lepší podmínky.

Jak naznačily předešlé řádky, nejsou mu cizí orientační závody, ať na kole, tak běžecké, v nichž patří ve své kategorii 18 až 20 let v české Top desítce.

Zpět k běhu v terénu. Za svůj největší úspěch považuje letošní druhé místo na Krakonošově 100. „Teď mě ale nejvíc baví pořádání závodů,“ přiznal s tím, že v sobotu mu budou pomáhat vedle zkušených organizátorů z Maraton klubu Kladno i spolužáci z gymplu.

Dokonce slíbil, že nikomu nebude zima. „Objednal jsem nejlepší listopadové počasí,“ usmál se.

Jak přiznal, čekal okolo třiceti přihlášených, ve čtvrtek odpoledne už jich měl přes osmdesát, takže stovka stoprocentně padne!

Text: Jiří Nagy, Karel Vítek

CO JE TRAIL?

Dříve toto označení používali běžci pro terény vedoucí ve vysokých horách, na nichž bylo nutné překonat velké převýšení. Dnes se tímto výrazem označují cesty a stezky s přírodním podkladem vedoucí klidně i mezi poli. Trailový běh vždy poskytne jiný zážitek, než běh po rovných a zpevněných cestách. Trailový běh vždy pomůže zpestřit trénink a navíc má mnohem větší tréninkový efekt, než běh po silnici a zpevněných – rovných, cestách. Jeho výhody jsou zřejmé. Čím méně schůdný terén, tím více je běh fyzicky náročnější. Kdo trailový běh jednou sám vyzkoušel, naučí se jeho výhody rychle ocenit. www.bezeckaskola.cz