Za zlaté období klubu považuje časy, kdy působil jako profesionální trenér na sportovním gymnáziu v Kladně. Například v roce 2011 byl vyhodnocený jako nejlepší kadet v republice Radek Voňavka, jenž byl ve své kategorii sedmý na mistrovství Evropy a devátý na světovém šampionátu.

„Za dobu mého dvaadvacet let dlouhého působení na gymnáziu jsme přivezli z mistrovství republiky přes padesát medailí,“ přiblížil s tím, že ho nesmírně baví práce s mladými. Jeho prioritou je, aby z nich vyrostli v první řadě slušní lidé.

„Proto jsem na ně byl a pořád jsem důraznější. „Mohu říct, že to stále funguje. Dodnes za mnou chodí mí bývalí svěřenci a říkají, že jsme na měl být ještě přísnější,“ usmíval se.

Aktuálně má klub okolo stovky mládežnických judistů, včetně dětí od tří let! „V posledních letech je to standardní počet. Zájem je pořád velký, větší počet ale těžko můžeme zvládnout, protože už tak je naše tělocvična stále vytížená na sto procent,“ řekl Novák, jehož klub působí v hale Bios u zimního stadionu v Kladně.

Jak bylo zmíněno, na žíněnce lze zahlédnout i tříleté děti. V jejich podání se tréninku samozřejmě nedá říkat judistický. „Říkám tomu cvičení pohybové gramotnosti,“ prozradil a dodal, že i malí špunti se válí s panákem a snaží se ho přehodit.

Prý potěší, když třeba učitelka v mateřské školce pochválí, jak je jeho svěřenkyně oproti jiným dětem, pohybově šikovná. „Jsem rád, že to má smysl,“ řekl Novák a prozradil, že závodit začínají v sedmi letech.

Nejcennějšími letošními úspěchy klubu jsou dvě bronzové medaile z mistrovství republiky, které vybojovali starší žák Pavel Cibík a dorostenka Natálie Pokorná.  Na druhé nejvýznamnější soutěži – Českém poháru skončil N62 z téměř osmdesáti klubů na parádním sedmém místě!

Talentovaný Petr Cibík se čerta nebojí

Kladno – Jedním z největších úspěchů judistického klubu N62 Kladno v letošním roce je třetí místo Pavla Cibíka na mistrovství republiky starších žáků. Třináctiletý talentovaný judista odpověděl na několik otázek při středeční mikulášské rozlučce se starým rokem.

Proč jsi se rozhodl právě pro judo?

Když jsme si dávali s mým sousedem a kamarádem cvičné zápasy, tak jsem vždycky prohrál. Přišlo mi  jako dobrý nápad přihlásit se na judo.Viděl jsem, že se vůbec nebojíš, jako jediný jsi se pustil do dvoumetrového čerta!

To proto, že jsem ho znal. Ze silnějších lidí mám přece jen větší obavy.

Jaké máš sportovní cíle?

Ani nevím. Zatím jsem o tom moc nepřemýšlel. Asi být nejlepší.

Na republice jsi skončil třetí. Co scházelo k ještě lepšímu umístění?

Nalétl jsem na kluka a on mě okamžitě hodil. Využil mé chyby. Nakonec to celé vyhrál.

Všiml jsem si, že v klubu se věnují judu i děvčata, jak jim to jde?

Někdy jsou opravdu lepší, než někteří kluci. Myslím, že jsou také agresivnější než oni.

Myslíš, že bys přepral starší, dejme tomu patnáctileté děvče?

Nezkoušel jsem to, ale asi bych to nedokázal.

A ještě poslední dotaz: Postřehl jsem, že jsi pěkný rošťák. Jakou máš ve škole známku z chování?

Jedničku. Ani nevím, jak je to možné (smích).

 

Nejbližší cíl Radka Voňavky je: uzdravit se!

Kladno – Nejznámějším odchovancem judistického klubu JN62 Kladno je dnes dvaadvacetiletý závodník USK Praha Radek Voňavka, bratr současného českého reprezentanta v hodu diskem Tomáše.

Jste z atletické rodiny, jak jste se dostal právě k judu?

Rodiče se znali z gymnázia s panem Novákem. Jelikož všichni okolo byli atleti, chtěl jsem jít svoji cestou.  Oproti atletice to byl takový jakoby hravý sport.  Začínal jsem asi v první třídě a rád na začátky vzpomínám.

Jaká je vaše závodnická současnost?

Tak to je bída, protože už minimálně půl roku stojím kvůli zraněnému ramenu. Teď 14. jedu do Opavy na další vyšetření. Mezitím kluci vyhráli extraligu a interligu, ve které jsem absolvoval pouze první kolo. Pak už to bylo neúnosné. Na začátku roku jsem ještě stihl závody  v slovinském Cejle, kde jsem vypadl hned v prvním kole s judistou, který byl nedávno na Grand slamu v Tokyu třetí.

Zkuste připomenout a přiblížit svoje největší úspěchy?

V dospělé kategorii byla republika vždycky nabouchaná, přesto jsem byl jednou třetí. Většinou jsem ale byl před českým šampionátem shodou okolností zraněný nebo nemocný. Na universitním mistrovství republiky jsem byl loni druhý, protože trenér juniorské reprezentace si odskočil zazávodit a ve finále mě porazil. Byla to potupa (smích). Náš tým právnické fakulty ale soutěž vyhrál, a to byli pro změnu naštvaní jiní.

A nejbližší cíl?

Pochopitelně se brzy uzdravit, odrazit od dna a všechno dohnat.