"Chtěl jsem být do pátého místa. Sešla se však velká konkurence ze světa, takže desáté místo není špatné. Nezklamal jsem ani nepřekvapil," uvedl sedmadvacetiletý borec, jenž nedávno vyměnil život ve Slaném za bydlení na vesnici. V okolí Jedomělic našel výborné podmínky na přípravu.

V hlavním městě považoval závodník SK Vanaman Kladno za nejtěžší disciplínu závěrečný běh (21 km), jenž se z velké části odehrával v rozpálených klikatých ulicích, kde nešlo držet pravidelné tempo.

Na sluníčku se jela i cyklistická část, která byla oproti loňsku rovinatější. Navíc vedla podél chladivé Vltavy.

Řeka měla teplotu pouhých 17 stupňů Celsia, tudíž museli triatlonisté absolvovat úvodní 1,9 km dlouhý plavecký úsek v neoprenovém oblečení. Tomáš přišel šest set metrů před cílem o čepici, což mělo nepříjemný následek potom, co z chladné vody vstoupil do horkého prostředí. Teplotní rozdíl udělal s organismem své.  

"Asi dvacet vteřin jsem nebyl schopný pohybu. Točila se mi hlava a byl jsem dezorientovaný. Nikdy se mi nic takového nestalo," prozradil třetí Čech v cíli, pro kterého to byl první triatlonový podnik po nedávné veselce. Dal ho za 4:08:56 hod. Po plavání byl sedmý, na kole si pohoršil na třinácté místo, aby se posléze posunul do kýžené desítky.

Začátkem září si poprvé vyzkouší celý Iroman (3,8 km plavání, 180 km kolo plus maraton). Bude to v rakouském Podersdorfu am See. "Maraton jsem ještě nikdy v životě neběžel. Možná je lepší, že nevím, co mě čeká," usmál se.