Dokázal to po napínavém rozstřelu s borci z Kazachstánu a Ruska v disciplíně speciální přerážecí techniky.

„Byla to náročná cesta, všichni tři jsme měli stejný počet bodů a šli do rozstřelu. Ten se mi povedl, radost byla ohromná," vyprávěl mladý Doberák, který tak navázal na jarní titul z evropského šampionátu v řecké Soluni.

Novák, člen pražského klubu Sonkal, nejel na světový šampionát v roli nováčka, to byla výhoda.

„Už jsem nešel do neznámého, soustředil se na výkon a podal ten nejlepší. Bez toho bych zlato mít nemohl," usmívá se chlapík, který s dalšími taekwondisty nedávno vystupoval v tradičním televizním pořadu Snídaně s Novou.

Taekwon-do pochází z korejského poloostrova, kde ho v polovině padesátých let minulého století založil generál Choi Hong-hi a vymyslel i jeho název. Ten se dá se dá rozložit na tři samostatná slova: Tae – práce a techniky nohama, Kwon – techniky rukama a Do – způsob myšlení a cesta životem.

Jenže Korea se rozdělila na severní a jižní a tahle roztržka rozdělila také její národní sport. Původní organizace ITF zůstala pod Severní Koreou, nově vzniklá WTF pod Koreu jižní.

Právě ta dostala svůj sport na letní olympiádu. „S námi bojují severní Korejci a v Itálii jsem je samozřejmě sledoval. Nepřijelo jich moc, ale je to zážitek. Tradičně brali nejvíc zlatých medailí, ale skvělá byla i naše výprava, protože jsme skončili za Japonci na třetím místě. V konkurenci Ruska, Ukrajiny a dalších států třeba z jižní Ameriky je to senzační úspěch," chválil celou výpravu nadaný Novák.

Koneckonců mistra světa se kromě něj stali Anežka Čurdová, Petra Jíchová, Radka Hejdušková, Libor Macháň a Josef Jarma.
Jeho juniorská éra se pomalu blíží ke konci. Ještě ho čeká pár závodů a příští rok na mistrovství Evropy v Liverpoolu se rozloučí.
„Budu tam obhajovat nejlepšího juniora celého šampionátu ze Soluně a připravím se co nejlépe. Následný skok mezi muže bude hodně obtížný, ale věřím, že zvládnu i ten," dodal talentovaný sportovec.