I proto už můžete vaše pocity z nového sportu odtajnit, u týmu už nějakou dobu jste…

Pár měsíců a je to všelijaké (úsměv). Každopádně florbal je hokejbalu a koneckonců i hokeji podobný. Hraje se holemi, na dvě branky, hráčů je stejně. Samozřejmě má i svoje specifika. Oproti hokeji, který je hodně tvrdý a hráči se řežou, či oproti hokejbalu, kde je to také hodně tvrdé a navíc se musí běhat, nabízí florbal sice běhání, ale jinak je téměř bez kontaktu. Hráči jsou k sobě slušnější, ohleduplnější. Nenadávají si. Možná to pramení z toho, že ho hrají hodně vysokoškoláci.

Florbalisté budou hrát svoje zápasy v novotou se skvící hale Bios u zimního stadionu. Jaký máte pocit z ní?

Samozřejmě jen ty nejlepší. Hala je krásná, úžasná je palubovka, kde moderní povrch parádně tlumí odrazy míčku. Co jsem poznal, tak jí mohou konkurovat možná haly v Praze Chodově a Podvinném Mlýnu. Moc se těším na exhibici u příležitosti jejího otevření 14. září. Do musžtva hvězd se mi povedlo dostat i moje bývalé kladenské protivníky z hokejbalu – Drahoše Kadlece, Tomáše Rejthara, a také mého syna Davida (hrál pod J. Tyburcem v Habešovně).

Co pocit z mužstva? Má na návrat do extraligy?

Znáte mě, že já mám vždycky nejvyšší cíle a daří se mi je plnit. Samozřejmě i tady to bude těžké. Hráče už jsem během přípravy trochu poznal, takzvaně jsme se očuchali. Zjistili, že moje nároky jsou trochu větší, že už neexistuje, aby se na tréninky chodilo, jen když je čas, že je nemožné, aby si účast na zápasech domlouvali přes počítač. Kádr sice určitou kvalitu má, ale zase ne takovou. Z extraligy sestoupili oprávněně a určité změny se dít musí. Nemá cenu to popírat. Co jim třeba úplně chybělo, byl herní systém. S Vláďou Kamešem jsme ho chtěli poupravit, vylepšit, a zjistili, že není co poupravovat, že ho musíme nejdřív zavést. Přesto si myslím, že už jsme na stejné lodi a pádlujeme stejným směrem.

Vedení si vás vybralo poněkud překvapivě, dříve vsadilo na florbalové specialisty. Teď chtělo Kladeňáky. Vybudovali od dětí po dospělé silný oddíl, vybudovali halu, tedy zázemí. Jeden sestup mi nemůže vzít dojem, že jejich práce má hlavu a patu. Jaký máte pocit vy, který jste dění blízko?

Můj názor je stejný. Oni si už před časem řekli, co by chtěli, řekli si cesty jak k tomu dojít a pak už mluvili méně a konali. Výsledky za nimi jsou a mě tím oslovili. Jsou tady lidé, kteří florbalem žijí a dělají ho na profesionální úrovni. S tím rozdílem, že v tom ještě nejsou peníze, že jde o amatérský sport.

Celý rozhhovor s Jiřím Tyburcem, kde se dočtete také o jeho pocitech ze spolupráce s Vladimírem Kamešem, s vedením FbC Kladno,o nových pořádcích v hokeji ihokejbalu, si přečtěte ve čtvrtečním vydání Kladenského deníku (8.9.)