Po půl roce se znovu potkáváme v Unhošti, kde Klára s rodiči a se svým bratrem Jirkou, který je též úspěšným a nadějným jachtařem, bydlí, abychom se poptali, jak se naší „vodní“ reprezentantce daří, co je nového a jak pokračuje její sen o účasti na olympijských hrách.

„Letošní rok byl velmi náročný,“ začíná povídání šestnáctiletá studentka Sportovního gymnázia v Kladně. „Absolvovala jsem tvrdou zimní kondiční přípravu, abych byla dobře připravená na sezónu. Od jara jsme trénovali a závodili nejen v České republice, ale především v zahraničí.“

Společně s tréninkovou skupinou vedenou reprezentačním trenérem Michalem Smolařem byla Klára na jaře trénovat na Mallorce, poté se úspěšně zúčastnila mistrovství Evropy v řeckém Patrasu a na její oblíbené Gardě (italské jezero Lago di Garda). Dále následovalo mistrovství světa v polské Gdyni a v průběhu roku se ještě účastnila závodů Europa cup a v České republice pohárových závodů ve všech třech variantách lodní třídy Laser.

„V České republice se mi v mé lodní třídě Laser 4.7 od jara dařilo vyhrávat závody, jen ten první na Máchově jezeře vyhrál můj mladší brácha,“ směje se Klára a dodává: „Přestoupil se mnou, protože je na Optimista už trochu přerostlý,“ usmívá se.

„V zahraničí to bylo ale o dost horší a moc se mi ze začátku nedařilo. Nemohla jsem si zvyknout na novou loď v ´mořských´ podmínkách a konkurence je zde opravdu veliká. Hodně jsme trénovali a snažila jsem se být lepší a lepší. První zdařilejší umístění se mi povedlo na mistrovství světa v Gdyni, kde jsem skončila těsně za půlkou a o lepší umístění jsem se připravila jen kvůli předčasnému startu v jedné z rozjížděk,“ vypráví mladá, úžasně pokorná sportovkyně.

„Následně se mi podařilo zajet zatím mé nejlepší umístění v zahraničí a to je třetí místo v dívkách na Evropa Cupu v polském Dziwnowě. Bylo moc fajn, že se mi to povedlo, protože podmínky v tomto závodě byly každý den jiné, což je pro všechny závodníky velmi složité.“

Na podzim ji pak čekala spousta hodin na vodě a především české mistrovství republiky, které se jí podařilo vyhrát, stejně jako celorepublikový Český pohár v lodní třídě Laser 4.7.

„Jsem za to moc ráda, protože jsem letos strávila od února asi pětaosmdesát dní u vody při trénincích i závodech,“ vypočítává a nikdo nemůže pochybovat o tom, že takovýmto úspěchům musí mladá talentovaná sportovkyně i její okolí obětovat opravdu hodně.

„Nyní s bráchou a kondičním trenérem ´zalezeme´ do tělocvičny a budeme pracovat na fyzičce, musím se také intenzivně věnovat studiu a hlavně se těšit na vodu. První plánovaný trénink na vodě je na konci ledna, protože se chci dobře připravit na jarní mistrovství Evropy, které se pojede v květnu ve francouzském Hyeres,“ uzavírá příjemné povídání Klára.

My jí přejeme, aby si ve svých cílech vytrvala a aby ji provázelo celou dobu dobré zdraví.

Jitka ŠVIHÁLKOVÁ