„Vánoce mám samozřejmě rád. Je to čas, kdy si mohu na chvíli naordinovat klid. I když mě kanoistika baví, potřebuju občas vypnout hlavu a vánoční čas je na to ideální příležitost. Člověk se potká s rodinou. Mám ji velikou a Vánoce budu slavit na několikrát. Rodiče jsou rozvedení, a tak to proběhne s každým zvlášť,“ vyprávěl rodák z Prahy.

Na Vánoce bude v Českém Krumlově u rodiny své partnerky Anežky Paloudové, která stejně jako její milý závodí na kajaku. „Nebude to krumlovská premiéra, už jsme tam byli vloni. Byla tam příjemná atmosféra a moc na to těším,“ přiznal oblíbený vodák Pepa Dostál.

Na Vánoce nakupoval na soustředění v Kalifornii

Při náročném tréninkovém procesu myslel i na dárky. „Mám výhodu, že na podzim jezdíme trénovat do Kalifornie. Tam se dárky shánějí výrazně snadněji, než je pak honit na poslední chvíli v Praze. Jsou tam i jiné zajímavé nabídky, než máme tady. Moji i Anežčini rodiče jsou velice kreativní lidé a myslím, že budou mít pod stromečkem z dárků radost,“ pokračoval.

Josef Dostál je známý jako vášnivý rybář. Jenže před Vánoci nechytá. „Sice na ryby chodím dost často, nicméně se převážně věnuju muškaření na tekoucích vodách. No a tam není kapr vůbec častým úlovkem. Jak to vypadá, tak se o ryby letos na Vánoce asi nebudu muset starat. Kamkoliv přijedu, budu mít zaručeně kapra s bramborovým salátem,“ smál se.

VÁNOČNÍ SERIÁL
Po celý týden přinášíme vánoční příběhy sportovců z Prahy a Středočeského kraje: v pondělí Jiří Prskavec, v úterý Martin Fuksa, ve středu Josef Dostál, ve čtvrtek Landon Bow, v pátek Tereza Fišerová a v sobotu Vít Přindiš

„Naše rodina ctí českou tradici a možná mi k rybě někdo přihodí i řízek,“ tipoval mnohonásobný medailista ze světových soutěží. Nakonec zřejmě nebude muset kapra kupovat ani z kádě, i když s Anežkou zamíří do Českého Krumlova pár dní před Štědrým dnem. Problém by s tím prý ale neměl.

„Ryby jsou v kádích v trochu nehumánním prostředí. Jsou v útlumu, což je ale částečně i jejich přirozenost. Jak totiž klesá teplota vody, zpomaluje se jim metabolismus a nejsou tak aktivní. To se týká i těch, které zůstanou v rybnících. Prostě šetří energii,“ vysvětlil znalec vodních živočichů.

U stromečku zpívá, aby si zasloužil dárky

Josef Dostál vyšel ze sportovního, ale i z hudebního prostředí. U stromečku je zvyklý zpívat, k čemuž byl vedený jednak maminkou, která je zpěvačkou, ale i muzikálním dědečkem. „U stromečku je potřeba odzpívat koledy, abychom si dárky zasloužili,“ usmíval se.

„V naší rodině ale nezpíváme jen o Vánocích. Při každém větším setkání si při kytaře něco společně zapějeme. Vždycky padne nějaká nota a o Vánocích to jsou přirozeně koledy,“ poznamenal devětadvacetiletý závodník.

V Českém Krumlově se coby zpěvák zúčastní 23. prosince amatérského představení v tradičním betlému. „Požádala mě o to Anežka. Nic takového jsem ještě nikdy nezažil, a tak se těším. Kromě zpěvu budu jako pastýř rozdávat dětem jablíčka a belémské světlo.“

Kromě toho si dvoumetrový Josef Dostál si přes svátky také trochu protáhne svaly. „V minulosti jsem tradici vánočního sportování moc neznal, ale loni jsem ji právě v Krumlově zahájil. Na první svátek vánoční jsem se s Anežkou a jejími rodiči zúčastnil projížďky na Vltavě. Jeli jsme na plastové deblkanoi a tentokrát se na to budu muset pořádně nachystat. Na takovou jízdu je potřeba zimní vybavení,“ uzavřel.