Více než 700 soutěžících všech věkových kategorií (mini, děti, junioři a dospělí) z Tanečního centra R.A.K. Kladno, Slaný, Beroun a Příbram vyjelo reprezentovat svoje kluby do Prahy na mistrovství středních Čech. Zde dokázali naši taneční nadšenci obsadit přední příčky a s radostí pak odjeli trénovat na mistrovství Čech.

I přes obrovskou konkurenci a počet soupeřů ´Raci´ i tentokrát zažili svých pár minut slávy. Ale není to jen o nich. Klub R.A.K. sklízí úspěchy už obdivuhodnou 26. sezonu a řadí se ve svém oboru k špičce v České republice. Taneční centrum R.A.K. bylo založeno v r. 1992 v Berouně Janem a Klárou Liškovými a od r. 2005 působí i na Kladně.

Taneční škola se zabývá především výukou a tréninkem moderních tanečních stylů se zaměřením pro účast na soutěžích: hip hop, show dance, disco dance, street dance, break dance, jazz dance, contemporary (a další taneční styly). Výuka je zaměřená na děti ve věku od čtyř let po dospělé bez omezení věku.

A právě kladenský trenér a manažer pro Kladno a Slaný, Jan Kravec, který je sám českým mistrem a několikanásobným finalistou ME a MS v show dance, nám přiblížil taneční obor (disciplínu), na který se specializuje.

„Soutěžíme a zaměřujeme se na show dance. Show představení by mělo být postaveno na myšlence, tématu nebo příběhu, což by mělo být vyjádřeno takovým tanečním pohybem, který pomůže tuto myšlenku nebo příběh pochopit,“ vysvětluje Jan. „Jsou to pro představu muzikálové choreografie. Používají se rekvizity.“

Trénovaní a dřina na tanečním sále se opět vyplatila. Nositelem prvního místa z kladenských choreografií na mistrovství středních Čech je Velká sýrová loupež. Stříbrné medaile si hrdě odnášeli tanečníci s choreografiemi O Krtečkovi, Faunův příběh, Andy Warhol, Questions.

Nutno zmínit ještě choreografie Večerníček, Já Padouch, Mrtvá nevěsta, The Ringtones, Payday bounce a GEMINI, s kterými se soutěžící umístili těsně za stupni vítězů.

„Velký podíl na výsledcích nesou samozřejmě lektoři, na které se nesmí zapomínat. Každým rokem se snaží všem předat to nejlepší jak v oblasti tance, tak i disciplíny,“ podotkl zkušený kladenský učitel tence. „Držíme palce, aby tyto všechny týmy se svoji originalitou a líbivostí se probojovaly z květnového mistrovství Čech na mistrovství České republiky, kde se utkají ti nejlepší z nejlepších,“ doplnil.

A Jan Kravec přidává i lákavou nabídku pro veřejnost. Na závěr školního roku, 14. června připravují za podpory statutárního města Kladna velkolepý zážitek v podobě celovečerního představení, které je v Kladně už takřka tradicí. Představení nese název RAKman a své dovednosti předvedou jak ti nejmenší, tak i vyzrálí tanečníci. Show budou provádět a jednotlivé choreografie uvádět komiksově zpracované medailonky, které vypráví příběh o RAKmanovi.

„Můžete se zkrátka těšit na show plnou tance a nadšených tanečníků, kteří mají šanci své rodině, přátelům a v dopoledním programu spolužákům, ukázat, co se za celý rok v tanečním centru naučili,“ uzavřel.

Text: Jitka ŠVIHÁLKOVÁ