Zdeněk Lubenský, bývalý výborný tyčkař a později organizátor závodu (je jednatelem pořádající společnosti Gamont), dokázal v prvních letech využít situace na trhu. Šebrle s Dvořákem patřili ke světové špičce, a když se mohli v krásném areálu poměřit s esy jako Clay, Kasjanov nebo Karpov, diváci si takovou příležitost nenechali ujít.

Jenže Dvořák a pak i Šebrle kariéru ukončili, náboj se změnil. Ještě pár let přijížděly hlavně elitní ženy a lidé si nacházeli cestu na Sletiště také díky Elišce Klučinové. Přece jen mohli fandit odchovankyni Kladna, která to do světové špičky dotáhla.

„Snažili jsme se dál lákat zahraniční hvězdy, ale bylo evidentní, že český divák je zvědavý hlavně na domácí špičku. A u mužů zatím čekáme, až ti talentovaní kluci dorostou do úplné špičky, navíc ne vždy všichni startovali,“ řekl nedávno Lubenský serveru sport.cz.

A přiznal, že se zlobí na kladenský AC Tepo, prý ho chtěli z organizace podniku vyšoupnout a pořádat soutěž ve spolupráci s Českým atletickým svazem. „Dělali to za mými zády,“ nelíbí se Lubenskému, který hodlá mítink nabídnout jinému městu.

Šéf kladenské atletiky Jiří Klesnil má trochu jiný názor. Podle něj rozhodně nikdo nechtěl Lubenského „vyšoupnout“, klub spíš žádal změny, aby mítink nabral dech, což nutně potřeboval. Vždyť nejen loni jeho zásadní partner, Město Kladno (Klesnil je radním), investoval do konání mítinku milion a půl korun. Nemalá částka vzhledem k tomu, jaký byl zájem ze strany lidí.

„A to ještě náš klub musel každoročně zapojit přímo do organizace závodů devadesát lidí ze svých řad. O práci klubového vedení, která byla úplně zadarmo, ani nemluvím, to si nikdo nedovede představit,“ říká Jiří Klesnil. „Nechtěli jsme na akci prodělat, ale nikdy jsme nechtěli vydělávat. Dělalo se to pro propagaci atletiky a města.“

Klesnil navíc upozorňuje, že Zdeněk Lubenský loni pro mítink nesehnal hlavního partnera a náklady vlastně ponechal hlavně na městu Kladno a AC Tepo. „Že nemá partnera, o tom nás ani neinformoval,“ říká první muž kladenské atletiky.

Kladno ani tak o elitní atletiku ani samotný desetiboj a sedmiboj nepřijde, navíc bude mít menší náklady. Za prvé chystá vícebojařské mistrovství republiky, které uspořádá jako otevřené i pro zahraniční závodníky a získalo už sedmnáct zajímavých jmen z Indie, Brazílie, Británie, Norska, Německa, Rakouska, Itálie či Nizozemí. „Vedeme jednání i o dalších. Samozřejmě počítáme se startem našich reprezentantů v čele s Eliškou Klučinovou. Dále je zájem zejména z Rakouska a Polska o start juniorských kategorií, což by byl posun oproti předchozím ročníkům mítinku,“ těší Klesnila.

Vrcholnou akcí letošního roku pak bude očekávané mistrovství republiky jednotlivců (28. a 29. července). Tam by měla dorazit drtivá část největších českých atletických hvězd, které mají účast povinnou, pokud nejsou zraněny. „Bude to pro nás zážitek a já věřím, že i pro Kladeňáky,“ dodal Jiří Klesnil.