Teprve osmnáctiletý mladík Dilano van’t Hoff zahynul při regionálním mistrovství Evropy ve Spa poté, co se jeho formule na kluzké vozovce roztočila a ve vysoké rychlosti do něj narazil jiný vůz. Tragédii způsobil silný déšť, který snížil viditelnost.

„Jsme zdrceni ztrátou jednoho z našich největších nizozemských talentů, který během let, kdy s námi závodil, přinesl do našeho týmu tolik energie. Dilano je součástí naší závodní rodiny od svého debutu v motoristickém sportu s MP v roce 2021,“ napsala pilotova stáj MP Motorsport.

„Jsme velmi zarmouceni, že ve Spa zemřel Dilano van’t Hoff. Dilano zemřel při plnění svého snu dosáhnout vrcholu motoristického sportu. Spolu s celou motoristickou komunitou jsme v myšlenkách s jeho rodinou a blízkými,“ uvedli v prohlášení zástupci F1.

Rodině kondoloval i Verstappen

„Dilano zemřel v honbě za splněním svého snu dostat se až na vrchol motoristického sportu,“ napsal na twitteru šéf formule 1 Stefano Domenicali. Soustrast rodině vyjádřil i mistr světa Max Verstappen. „Je nesmírně smutné slyšet zprávu o Dilanovi… Chci vyjádřit soustrast Dilanově rodině a blízkým. Odpočívejte v pokoji.“

Tragická nehoda se odehrála na belgickém okruhu na téměř stejném místě, na kterém v roce 2019 utrpěl při nehodě smrtelná zranění v závodě formule 2 francouzský pilot Anthoine Hubert.

„Může se to stát kdykoli, když je dlouhá rovinka a mokro. Díval jsem se předtím na závod F3 a když vjížděli do třetí zatáčky, kluci vzadu vůbec netušili, co se děje před nimi. Nejvíce k tomu přispívá mokro, kdy nevidíte, kam jedete,“ uvedl legendární Damon Hill pro Sky Sports F1.

„Jsem vinen jako každý. Chceme vidět mokré závody. Je to vzrušující a akční, ale bohužel to skrývá strašné riziko, že se něco takového stane,“ přiznal slavný Brit a někdejší světový šampion formule 1.

Konec závodů na mokru? 

Po další smrtelné havárii vyzval šéfy světového motorsportu, aby zvážili zásadní změny pravidel a přestali závodit v deštivých podmínkách.

„Co s tím můžeme dělat? Přestat závodit na mokru. Závodit, jen když je vidět, nebo udělat auta nezničitelná a dát jezdcům větší šanci přežít. FIA se bude zabývat všemi těmito faktory.“