Proč tak malé cíle? Nejen zasvěcení ví, že ze základní šestky obhájců titulu v létě odešli čtyři hráči a nahradit je nebylo vzhledem k ekonomické realitě možné. Trenér a majitel klubu v jedné osobě Jindřich Licek stojí na začátku dlouhé cesty hledání, zkoušení a doplňování družstva, aby se časem opět zařadilo mezi českou elitu.

Oporou by mu měl být kapitán týmu, blokař Borek Fokt. Také on bude muset mít s nástupci zlatých hochů trpělivost. „V soukromí ji moc nemám, ale v tomto případě to půjde. Budeme se muset vyrovnat s tím, že jsme byli zvyklí většinu zápasů vyhrávat, což letos asi nebude. Na play–off ze špičky zřejmě útočit nebudeme. Trpělivý tedy budeme muset být,“ uvedl Fokt.

Odešli čtyři hráči, jak se je podařilo či nepodařilo nahradit?
Kvalitativně to bude na nižší úrovni než loni a od toho se bude odvíjet naše postavení v dlouhodobé části.

Máte za sebou řadu většinou výsledkově neúspěšných přípravných zápasů. Kde cítíte největší rezervu současného družstva.
Zatím v obraně v poli a na útoku.

Co se týče útoku, máte tím i na mysli dlouhé hledání nového univerzála?
To s tím také souvisí. Zatím tady není hráč, který by na tomto postu pravidelně nastupoval. Je to ve fázi hledání. Bude se experimentovat, což není nejlepší.

Univerzál byl nejžhavější otázkou léta, nakonec jste získali Slováka Šaba, jenž se ale zranil. Jak to s ním vypadá?
Je to na delší dobu. Musíme se s tím vyrovnat. Počítalo se, že tady bude. Myslím, že bude záležet na výsledcích, od nichž se budou odvíjet další kroky vedení v tomto směru. Ve čtvrtek by měl hrát univerzála Radek Svoboda.

Kladno letním oslabením přišlo o svoji nejsilnější zbraň, servis. Změní se jeho herní projev?
Styl naší hry se asi změní. Naší silnou stránkou by měly být jiné herní činnosti, třeba přihrávka, která loni mezi naše přednosti rozhodně nepatřila. Pokud ji zlepšíme, mohla by se tím teoreticky vyrovnat ztráta naší síly na servisu.

Kdo bude podle Vás favoritem extraligy? Jak na tom bude Kladno?
Určitě Ostrava, Liberec a hlavně České Budějovice. My máme v plánu hrát střed tabulky.

Češi uchvacují na probíhajícím MS, kde vedou tým bývalí trenéři Kladna Svoboda a Hadrava. Navíc jsou v kádru hráči, kteří do velkého volejbalu odešli z Kladna. Mám na mysli Holubce a Benceho.
Myslím, že široká veřejnost to moc neví, že tolik lidí z nároďáku prošlo Kladnem. Výkony Čechů mě moc těší, výsledky to jsou super a dobře se na to koukalo. Je vidět, že kluci hráli pro zábavu a nic je nesvazovalo.