Volleyball.cz Kladno – Jihostroj České Budějovice 3:0 (16, 23, - 21, -22, 12)


Vúvodní sadě pokračovali Kladeňáci ve výkonu ze čtvrtečního mače v Příbrami. Soupeře zatlačili vynikajícím servisem, brzy si vypracovali dostatečný náskok (14:8) a ten ještě navyšovali až na rozdíl devíti bodů. Využili pak hned první setbol a ujali se vedení 1:0.

SBudějovicemi to brzy bylo ještě horší. Ve druhém dějství se sice už soupeři vyrovnaly a držely skóre až do stavu 18:18. Pak ale skvělým blokem zaúřadoval kladenský blokař Fokt, Diviš se přidal přesnou smečí a skvěle hrající Böhm přímým bodem zpodání. Jihočeši se sice ještě pokusili o zvrat, jenže mizerný lehký servis Macha do pásky a následná přesná smeč Böhma sadu ukončily – 2:0.

Zápas ovšem zdaleka nekončil, hosté totiž ve třetím setu přidali ještě víc a byli neustále aktivnější. Kladno se dlouho drželo, koncovku ale tentokrát nezvládlo. Za stavu 19:20 mělo i kus smůly, když Jihostroj se štěstím zastavil útok Diviše a na obranný úder Motyse domácí obrana nezareagovala. Pak už hosté náskok nepustili a vyhráli 25:21.

Čtvrtý set byl zpočátku ve znamení velkých nepřesností. Kladno tak zprvu vedlo snadno 6:2 a stejně snadno o vedení přišlo. Pak dokonce prohrávalo 8:11, když ho nastartoval chytrý úder Skladaného a otočilo na 14:13. Jenže domácí přece jen chybovali o něco víc než protivník, při Machově servisu nabrali zbytečné manko na 15:18 a Budějovice už sadu uztrátovaly.

Tiebreak ovšem patřil domácím. Zlomové momenty přišly při podání Karla Linze, jenž za stavu 6:6 třemi skvělými servisy donutil Budějice kchybám, které dvakrát za sebou trestal fantastickým blokem Sobotka a potřetí smečující Linz sám. Vše ještě uklidnil dalšími výtečnými podáními Skladaný a o triumfu Kladna bylo po dvou hodinách a jedenácti minutách rozhodnuto.

„Dnes byl velký rozdíl vservisu, celý zápas jsme podávali dobře, agresivně. Nevyhnuli jsme se sice ztrátám koncentrace – tady bylo znát, že Budějovice mají prostě zkušenější tým. Za šťastný konec jsem rád, utkání se muselo líbit,“ liboval si nový kouč Kladna Zdeněk Šmejkal, který poděkoval hráčům za to, jak ho vkritické situaci klubu přijali. „Moje persona na jejich výkonech velkou roli nehrála, zdědil jsem práci jiných. Možná proto jsem měl strach, jak mě přijmou a jsem jim vděčný, jak ktomu přistoupili,“ dodal.

Stím souhlasili i hráči. Nahrávač Branislav Skladaný řekl, že tým těží ztréninků bývalých koučů Svobody sHadravou. „Ale každý trenér něco nového dá. My se musíme soustředit na naši hru, čeká nás těžké utkání vLiberci,“ hlásil, zatímco kapitán Borek Fokt se trochu zlobil na výkon ve třetím a čtvrté setu. „Budějovice začaly dost zakřiknutě, ovšem my udělali tradiční chybu, kterou opakujeme. Naším výkonem jsme jim podaly pomocnou ruku. Naštěstí to dopadlo dobře,“ ulevil si.

Trenér Kladna Zdeněk Šmejkal: "Vsadili jsme na servis a ten nám vycházel, to byl hlavní důvod výhry. Vytvořili jsme si tlak servisem, odtáhli útok od středu a ubránili na kůlech. Budějovice podávaly poměrně opatrně, tím jsme si uhrávali ztráty. Musím pochválit kluky, kteří předvedli kolektivní výkon, všichni chtěli vyhrát. Bylo to dramatické utkání, které se určitě líbilo divákům."

Trenér ČB Petr Brom: "První set jsme se nemohli trefit do servisu, celkově jsme byli trochu studený. Postupně jsme se však dostávali do zápasu. Rozhodl tie-break, kde Kladno odskočilo o dva body a my už jsme nedokázali zápas vyhrát."

Kladno– České Budějovice 3:2

Sety: 16, 23,–21,–22, 12

Kladno: Böhm, Linz, Skladaný, Marel, Sobotka, Fokt, tibero Polanský. Střídali Diviš, Holčík. Trenér Šmejkal.

Č. Budějovice: Čajan, Mach, Motys, Sládeček, Emmer, Smrčka, libero Habada. Střídali Zach, Ventruba. TrenérBrom.

Rozhodčí: Krtička, Švejda. Čas: 131.Diváci: 250.