„Chuť máme, vůli také, ale je otázka, zda zápas zvládneme psychicky. Kdybych šel na plac já, vím, že bych ho zvládl, ale za kluky ručit nemůžu,“ usmívá se kouč Kladna Jindřich Licek.

Jeho tým loni v semifinále prohrál s Ostravou 2:3 v sérii, poslední zápas byl také 2:3 a závěrečný set 13:15. Poučili se hráči, bude tahle rok stará prohra k něčemu. „Teoreticky by jim pomoci měla, zkušeností se dá využít. Jenže jak to bude doopravdy, ukáže až sobotní duel,“ neodvažuje se Licek cokoliv tipovat.

Trochu se také obává, zda bude hala v Kladně dnes od 18 hodin, kdy střetnutí kdo s koho začíná, zaplněná. Vždyť v Opavě přišlo třináct set diváků na oba duely. „Nevím, nevím. Jsou Velikonoce, je hezky. Nejsem tolik optimistický, i když by se nám určitě hrálo lépe před hodně diváky. Těch dorazí dost i z Opavy, která vypravila autobus.

A je na tom psychicky o něco lépe, vyhrála poslední dvě utkání. Mužstvo buřiče Martina Demara si hodně věří. „Jenže oni hráli výborně doma a venku nic. Mají to stejně jako my. Teď máme však výhodu domácího duelu my a chceme jí využít. Přestože v Opavě zklamali ať už v prvním či druhém duelu pomalu všichni hráči a nemohli jsme se trefit do chvíle, aby všichni předváděli ideální výkon, pořád si myslím, že volejbalově na tom jsme přece jen o malinko lépe a byla by docela škoda do finále nepostoupit. Jak už jsem ale řekl, rozhodne jen aktuální forma,“ dodal Jindřich Licek.

Opava se cítí v kondici

Opava se do Kladnavydala už vpátek o půl čtvrtés cílemzařídit sihistorickou účast ve finále České extraligy. Slezané během úterka a středy vstali z mrtvých. Vítěze dlouhodobé části dvakrát porazili a celou sérii hranou na tři vítězné duely srovnali na 2:2. „Psychická výhoda by mohla být na naší straně,“ míní opavský univerzál Jakub Rybníček, hvězda obou opavských zápasů.

„Dostali jsme se z nejhoršího, všichni jsme si dokázali, že s takovým soupeřem, jako je Kladno, umíme zahrát. Jak my jsme byli dole po dvou porážkách na Kladně, tak teď je ve stejném rozpoložení soupeř,“ myslí si slovenský blokař Josef Piovarči, jehož servis dělal hlavně v úterý Středočechům velké problémy. „Možná si mysleli, že je po nás, ale mýlili se. Nám ohromě pomohli diváci. Byli famózní a za jejich přispění šel náš výkon nahoru. Dařil se nám servis, prostě vše, na co jsme sáhli,“ přidal svůj postřeh další ze Slováků v opavské sestavě Peter Valaštek.

Nyní je stav série nerozhodný 2:2. O tom, kdo se utká s Českými Budějovicemi o zlato, se rozhodne právě v sobotu. „Začínáme od nuly. Oba týmy čeká zápas roku. Bude to hodně o hlavách. Náš tým je zkušený, já mu věřím. Přiznávám, ale nervózní jsem. Stále si zápasy v hlavě přehrávám. Snad jsme nic neopomenuli. V těchto bitvách rozhodují maličkosti,“ podotýká trenér opavské eskadry Martin Demar a vedoucí mužstva Pavel Jašek ho doplňuje: „Opravdu jsme od finále kousek. Byla by škoda to pustit, už kvůli lidem. Věřím, že kdyby se nám to povedlo, tak na Budějky máme plno.“

Slezané jedou do Kladna pořádně nažhaveni a v nejsilnějším možném složení. Určitým hendikepem pro ně může být ovšem nízký strop v kladenské hale. „Na to se již nedíváme. Ani poslední tréninky jsme nedělali na Mařádkově. Musíme se s tím vyrovnat. Já věřím, že to zvládneme a diváci v naši hale v letošní sezoně již Ostravu neuvidí,“ slíbil Martin Demar.

Rudolf MUZIKA, Roman BRHEL