Město ústy primátora Jiránka a jeho náměstka Bernáška veřejnost od úterka uklidňuje, že kupující musí v areálu zachovat sportovní činnost, ale oba kladenské volejbalové kluby úplně klidné nejsou. A ani být nemohou. „Ale zatím si nechceme stěžovat. Pouze pošleme oficiální dotaz na město, a to v pondělí,“ řekli po včerejším jednání s šéfem Tepa Antonínem Kajgrem předseda VK Josef Duka a šéf volleyball.cz Jindřich Licek.
Duka ovšem připomněl, že se nejedná v žádném případě o nevyužité sportoviště.
Důkazem budiž téměř stovka dětí v klubech od přípravky až do dorostu, dále mužské i ženské oddíly. „A základna nám pořád roste. Poté, co město přivedlo do Kladna vrcholový volejbal, je dětí pořád víc. Zajedno vidí skvělý volejbal na vlastní oči, za druhé se o ně pravidelně starají takové hvězdy jako Karel Linz nebo Braňo Skladaný. Od těch si malé dítě vezme kritiku víc k srdci než od trenéra, který to samé omílá při každém tréninku,“ vysvětluje Josef Duka.
Připomíná rovněž docela hezkou řádku zajímavých jmen, jež se z kurtů v Rozdělově dostala až do reprezentace tohoto olympijského sportu.
Namátkou současní borci Příbrami Tomáš Hýský, Petr Čížek, trenér mistrovských Budějovic Petr Brom, vlastně i rakovnický Petr Kovář či reprezentanti z devadesátých let – Luboš a Miroslav Maršounovi (Luboš hrával jako první v Belgii). „Schází se tady pravidelně i řada dalších bývalých hráčů, třeba při turnaji u příležitosti rozdělovského posvícení. Máme za sebou pětačtyřicet ročníků, jichž se zúčastnili i bývalí kladenští starostové Bendl a Volf. Sejdou se tady malí i velcí, závodní i nezávodní hráči,“ vypráví Duka.
Tradice areálu je stará kolem sedmdesáti roků. Tehdy před druhou světovou válkou zde vzniklo sokolské cvičiště, volejbal přišel až po válce. Ale několikrát se tady hrál špičkový ve druhé nejvyšší soutěži tehdejšího Československa.
„Já myslím, že by byla velká škoda to rušit. Už proto, že po našem příchodu se volejbal v Kladně rozjíždí a i my se o to podporou třeba mládeže a jejích turnajů snažíme,“ tvrdí majitel volleyball.cz Kladno Jindřich Licek.
Skutečně je podivné, že by si Kladno kupovalo extraligu mužů (a stála už ho dost milionů korun), aby následně prodalo kurty, na kterých vyrůstá už jeho vlastní volejbalová mládež.
Samostatnou a ne nezajímavou skupinou využívající kurty jsou i neregistrovaní borci. Zhruba pět partiček čítajících asi sedmdesát hráčů přichází pravidelně a kromě nich si přijdou kopnout i nohejbalisté. „Kurty jsou výborně využitelné i pro různé firmy, které zde často pořádají firemní sportovní hry,“ uzavřel Josef Duka.