Byl to vážně podivný duel. Ani jedna ze čtyř sad nepřinesla mnoho vzruchu a pokaždé bylo velmi brzy jasno, jak vše dopadne. Diváci si jakž takž mohli užít koncovku druhého, relativně vyrovnaného setu, jinak se nemohli koce sad ani dočkat.

A bylo to tak i v té první, přitom tu ovládl outsider. Začal svižně, zatímco Jihočeši zřejmě ještě mysleli na zasněžené Čechy, jimiž v sobotu procestovali. Nestačili ani v jedné činnosti a za dvacet minut set prohráli 15:25.

Trenér Petr Brom se možná v té chvíli lekl, že mu to mateřském městě zase nevyjde, tak jako v minulých letech mockrát a sáhl z placu argentinského smečaře Torcella a poté i jeho kolegu Čajana. Ani jeden už se na hřišti do konce neobjevil. Náhradníci Michálek a Filo se chytili, byť ve druhé sadě ještě začalo lépe Kladno a vedlo 5:2.

Pak ale nezvládlo vyhraný balon a karta se rychle začala otáčet. Jihočeši začali při servisu stále častěji trefovat zaskakující libero Hovorku (Minařík marodí) a brzy otočili na 11:14. Vedení pak už jen udržovali a vyhráli 25:22.

To, co následovalo, asi nečekali ani domácí skeptici. Jejich celek naprosto herně odešel, extraligová úroveň byla ta tam a Budějovice vyhrály hladce obě zbylá dějství shodně 25:13.

„Bohužel to byl typický projev našeho družstva. Když se daří, hraje výborně, ale v opačném případě jde s výkonem hrozně dolů. Až na kapitána Fokta zápas vypustí a bohužel se to takhle bude odehrávat i dál,“ věští černou budoucnost kladenského volejbalu trenér Jindřich Licek.

Podle něj Budějovice už v závěru téměř nechybovaly, za vinu to ale dává svým svěřencům. „Nemyslím si, že by to bylo tím, jak hráli hosté dobře. Vždyť dobří v posledních zápasech nebyli, ale my je na koně dostali,“ zoufal si Licek.

Černá, nebo bílá, takový je podle Licka nejčastější projev jeho týmu. Nic mezi. „Hráči jsou zatím slabí. Mentálně nezvládají vypjaté momenty, hrozně rychle odcházejí. Bohužel, situace je vážnější a vážnější a bude to těžká práce,“ je jasné kladenskému trenérovi.

Volleyball.cz Kladno – Jihostroj České Budějovice 1:3 (15, -22, -13, -13). Rozhodčí: Labašta, Hudík. Čas: 105 minut. Diváků: 250.

Kladno: Barák, R. Svoboda, Böhm, Diviš, Fokt, Šrámek – Hovorka. Střídali Břicháček, Musil.

České Budějovice: Sládeček, Motys, Čajan, Torcello, Sukuba, Mach – Juračka. Střídali: Michálek, Filo, Smarčka.