„To je náš stanovený cíl. V čerstvé paměti ale máme loňské semifinále,“ připomněl kapitán Kladna Borek Fokt nešťastné vyřazení Ostravou. Vytyčená meta má přímou souvislost s příchodem zkušeného univerzála Jan Svobody, jenž nepochybně zacelí jedno z mála slabších míst družstva.

„Jedná se sice pouze o jednoho hráče, ale posílení je to citelné. Už v přípravě se to ukázalo,“ potvrdil očekávání Fokt, jenž ze současného kádru spolu s nahrávačem Branislavem Skladaným jako jediní pamatují všechny čtyři sezony extraligového volejbalu v Kladně. A je se za čím ohlížet. Sbírku medailí totiž mají kompletní! Ta nejcennější přišla hned v první sezoně, tudíž je opět na řadě!

Lídr týmu dokázal v průběhu zmíněných sezon vystudovat vysokou školu a Kladno se rodáku z Kadaně pomalu stává domovem. „Myslím, že už tady zůstanu. Pokud ještě Kladeňák nejsem, tak jím brzy budu,“ se smíchem přiznal blokař týmu, jenž si díky titulu zahrál i Ligu mistrů.

V přípravě na nový ročník nejvyšší soutěže Kladno dokázalo po kvalitních výkonech porážet silné celky včetně německého vicemistra z Berlína či dokonce národního týmu. Úspěšné bylo i na palubovce polského ligového celku Kadzierzynu–Koźle.

Letní příprava ale byla podle Fokta velice náročná. „Byla jednou z nejtěžších a tím nejlepších,“ přiznal s tím, že nezvykle hodně času strávili hráči v posilovně. Více byla oproti předcházejícím sezonám zpestřena zápasy.

Alfou a omegou fungování klubu je jeho ekonomická situace, která pochopitelně doléhá i na hráče. Na jaře před finále Českého poháru z Libercem náhle přišel velký třesk. Ten byl spojený s manažery, kteří neplnili to, k čemu se zavázali.

„Peníze nám chodily nepravidelně, ale pak se to stabilizovalo a také teď je to v pořádku,“ přiznal Fokt s tím, že v partě nikdy problém nebyl. Před měsícem prohlásil trenér a majitel klubu v jedné osobě Jindřich Licek, že desetimilionový rozpočet je takřka naplněn.

Před sobotní premiérou si kapitán družstva dal i jeden soukromý cíl. „Nekladu si za úkol být vysoko v individuálních statistikách. Budu rád, když se bude dařit všem. Chci mít dobrý pocit ze hry.“ A jak vítá úvod extraligy v podobě mistra? „Myslím, že jsme většinou začínali se silnými soupeři, hrát se ale musí s každým, takže je to v podstatě jedno.“

Jihočeši loni v Kladně prohráli obě utkání, jak dopadne sobotní souboj záleží i na zdravotním stavu kádru. Největší otazník visí nad smečařem Martinem Böhmem. „Už by měl začít trénovat, ale jak na tom bude do soboty, nedokážu odhadnout,“ uzavřel Fokt.